אישים בולטים

אסמאעיל הניה

מאז 2017 ראש הלשכה המדינית של חמאס. יליד 1963 מחנה הפליטים שאטי, עזה. אחרי זכיית חמאס בבחירות ב 2006 התמנה לראש ממשלת הרשפ ופוטר על ידי אבו מאזן ביוני 2007. היה כלוא בישראל ל 3 שנים ב 1989 ,ממגורשי מרגאזהור. היה ראש לשכתו של מייסד חמאס אחמד יאסין .

יחיא סנואר

מנהיג חמאס ברצועה. יליד 29 אוק‘ 1962, חאן יונס. ב 88′ נשפט בישראל ל 4 מאסרי עולם בגין רצח משתפים. שוחרר לעזה בעסקת שליט ב 2011, בה היה לו תפקיד דומיננטי מתוך הכלא בישראל. שימש כאיש הקשר בין הזרוע המדינית של חמאס,עז אדין אלקסאם ללשכה המדינית של חמאס. עד ל 2017 אז נבחר לתפקיד מנהיג חמאס ברצועה.

 

ח'ליל אלחיה

סגנו של יחיא סנואר, חבר הלשכה המדינית של חמאס. ראש לשכת ההסברה של חמאס. יליד עזה 1960.

פתחי חמאד

חבר הלשכה המדינית של חמאס (מאז 2017). שימש שר הפנים של חמאס ב 2009-2014. הצטרף ב 1980 לתנועת האחים המוסלמים. ב 1988 הקים יחידות צבאיות של פעילים הנאמנים לו באזור גבאליא(צפון הרצועה). הוא נחשב למילטנטי באופן יחסי. לרשותו עומדים בריוניםחמושים בצפון הרצועה הנאמנים לו והמהווים את בסיס כוחו.

זיאד אלנח'אלה

מזכל הגהאד האסלאמי, עומד בראש הלשכה המדינית של הגהאד האסלאמי . מדלג בין דמשק לביירות. בעל קשרים חזקים עם האיראנים. נחשב קיצוני ומיליטנטי בהשוואה לקודמו רמצאן שלח. יליד 1951 ,עזה.

נאפד' עזאם

חבר הלשכה המדינית של הגאפ. יליד רפיח 1958.אחד מבכירי הגהאד האסלאמי ברצועה ,אם לא הבכיר והמפורסם שבהם.

ח'אלד אלבטש

חבר הלשכה המדינית של הגהאד האסלאמי. יור הרשות העליונה לצעדות השיבה ושבירת המצור. יליד גבאליא 1961. הצטרף לגהאד האסלאמי בעת שהיה סטודנט במצרים בשנות ה80.חבר בכיר בהנהגה המדינית של הגהאד האסלאמי.

אחמד אלמדלל

בכיר בגהאד האסלאמי (מדיני)

ג'מיל מזהר

סגן מזכל החזית העממית. הדמות המדינית המרכזית בחזית העממית ברצועת עזה.

טלאל אבו ט'ריפה

חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית. חבר בולט ברשות העליונה לצעדות השיבה ושבירת המצור.

אבו מאזן ,מחמוד עבאס

יור הרשות הפלסטינית המכהן במקומו של יאסר ערפאת. יליד צפת ,1935 (בן 87).יור אשפ. יור הפתח. משפחתו נמלטה לסוריה ב 1948. למד בדמשק ,למד בקהיר ואז עבר ללמוד במוסקבה. חבר בפתח ואשפ מאז השנים הראשונות להקמתם. ירש את אבו גהאד, חליל אלוזיר לאחר חיסולו והפך למספר 2 בפתח ובאשפ. נחשב למתון. מונה לראש ממשלת הרשפ ב 2003.התפטר בעקבות מאבק על סמכויות עם ערפאת (שמת ב 2004). ב 2005 היה מועמד מטעם הפתח לעמוד בראש הרשות הפלסטינית. נבחר לתפקיד ברוב של 62%. מחזיק מאז ועד היום, ללא בחירות נוספות, בתואר יור הרשות הפלסטינית.

מחמד דחלאן

יליד 1961, חאן יונס. יריבו המר של אבו מאזן .היה מראשי תנועת הפתח וגורש ממנה על ידי אבו מאזן. מעוניין להתמודד על ראשות הפתח ביום שאחרי אבו מאזן. בעל קשרים טובים עם חמאס. בעל מוקדי כוח משמעותיים בעזה. שימש ראש המודיעין המסכל בעזה בתקופת שלטון הרשפ. שוהה באיחוד האמירויות. טורקיה העמידה פרס כספי על ראשו.

אחמד חלס

יריבו של דחלאן .עומד בראש תנועת הפתחמחנה אבו מאזן ברצועה.


מצעב אלברים

דובר רשמי של הג’האד האסלאמי.

פוזי ברהום

דובר רשמי של חמאס.

חאזם קאסם

דובר רשמי של חמאס.