תנועת חמאס

חרכת אלמקאומה אלאסלאמיה حركة المقاومة الاسلامية
"תנועת ההתנגדות האסלאמית"

תאריך ייסוד:15.12.87

כללי:

חמאס “גדלה על ברכי” תנועת האחים המוסלמים (נחשבה/ת לזרוע הפלסטינית של התנועה). תנועת האחים המוסלמים היא תנועה סונית דתית שנוסדה במצרים ב 1928 הדוגלת בהשלטת שלטון אסלאמי דתי . האסלאם ע”פ האחים המוסלמים הוא הפיתרון לכל. הוא צריך להיות נוכח בכל רבדי החיים של האדם.

 

מייסד החמאס: השיח’ אחמד יאסין.

חמאס הוקמה בעידוד ותמיכה של גורמים ישראלים כדי להוות משקל נגד לתנועת הפת”ח ולכוחה הרב עד אותה העת ברחוב הפלסטיני.

כוחה של חמאס התבסס על פעולות דעוה וצדקה שמטרתן הכשרת הלבבות וקידום ערכי התנועה. הן אלה שהביאו לה ,מראשית דרכה, תמיכה רחבה בקרב האוכ’ הפלסטינית.

חמאס דוגלת בהקמת מדינה פלסטינית ,אסלאמית דתית בכל שטחי “פלסטין”.

חמאס אינה מכירה בזכות הקיום של ישראל .

ב 2017 שינתה סעיף באמנה שלה כדי שלא להצטייר כגזענית ואנטישמית והשמיטה את התנגדותה ליהודים והחליפה אותה בהתנגדות לציונים.

מוגדרת ארגון טרור במדינות רבות בהן ישראל, ארה”ב האיחוד האירופאי ועוד.

בשנות ה- 90 ביצעו פעילי התנועה עשרות פיגועי תופת-התאבדות בישראל, בהם נהרגו מאות ישראלים ונפצעו אלפים. דבר שהוביל את ישראל למבצע חומת מגן למיגור תשתיות חמאס והזרוע הצבאית שלה בגדה.

חמאס מייחסת חשיבות עליונה לנושא ההסברה והתקשורת ובשנת 1996 ייסדה את ביטאון “א-רסאלה”, מאוחר יותר הקימה את רדיו אלאקצא וכן את ערוץ הטלוויזיה אלאקצא המשדרים תכנים המשרתים את מטרותיה של התנועה.

25.1.2006 ניצחה בבחירות לפרלמנט הרש”פ. אסמאעיל הניה הפך לראש ממשלת הרש”פ. נתגלעו מאבקים פוליטיים רבים עם פת”ח והניה הודח על ידי אבו מאזן. בדצמבר 2006 החלו עימותים חמושים בין חמאס לפת”ח ברצועה .

ביוני 2007 ביצעו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס השתלטות אלימה על הרצועה, תוך שהם הורגים מאות פעילי פת”ח ו”כובשים” את מפקדות מנגוני הביטחון של הרש”פ.

נכון להיום היא התנועה הפלסטינית המשפיעה ביותר היום בזירה.

בראש הלשכה המדינית של התנועה עומד אסמאעיל הניה שנבחר ב- 2017 לתפקיד במקומו של ח’אלד משעל.

בראש התנועה ברצועה עומד יחיא סנואר ששוחרר בעסקת שליט ב- 2011.

הזרוע הצבאית של חמאס – עז א-דין אלקסאם

הוקמה בשנת 1991 על ידי צלאח שחאדה (אשר לימים חוסל על ידי ישראל) על בסיס מנגנון צבאי שהקים בשנת 1984 והורכב מחוליות צבאיות חשאיות שביצעו פיגועים נגד ישראל.

בשנת 2000 החלה חמאס בפיתוח מואץ של כוחה הצבאי וארסנל התחמושת שלה.

המבנה הארגוני של הזרוע השתנה והוא הפך לדומה לשל צבא סדיר: חטיבה, גדוד, פלוגה, כיתה ,חוליה.

חולקו אזורי שליטה גאוגרפיים ברצועה(חטיבת עזה,  חטיבת דרום הרצועה, חטיבת מרכז הרצועה וכו’).

החלה בפיתוח ושיפור של כלי נשק רקטיים – מאז שנת 2000 ועד יום . לראשונה הדבר בא לידי ביטוי משמעותי במבצע עופרת יצוקה ב-2008.

פיתחה את נשק המנהרות ושיטות לחימה נוספות- בתמיכה ובהדרכה איראנית , תוך התבססות על יכולות עצמאיות.

בראשה עומד מפקד העל – מחמד דף, בכיר המבוקשים כאשר תחתיו משמש מרואן עיסא כדמות הבכירה בזרוע. לזרוע הצבאית פעילות ענפה גם מחוץ לגבולות עזה והגדה. עדויות לכך ניתן לראות בחיסולים המיוחסים לישראל של בכירים בזרוע דוגמת מחמד א-זוארי- מהנדס התעופה בטוניס, פאדי אלבטש ,מהנדס עזתי, במלזיה ועוד.