אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

אז איזו מדיניות בטחונית מול עזה אפקטיבית יותר? של נתניהו, בנט, לפיד, נתניהו ימין מלא מלא ?

אחרוג ממנהגי הפעם ואביא ציטוט (ארוך) מתוך הטור של עמית סגל בידיעות אחרונות שהתפרסם היום.

אחרי שתקראו את דבריו של סגל , אני מזמין אתכם לחזור ולקרוא את הסיפא של הדברים שכתבתי כאן ☝️ לפני קצת יותר משלושה חודשים, ב 27.1.23.

הנה הציטוט מתוך הטור של סגל:

“על המסך של ועדת החוץ והביטחון הוקרנה ביום ראשון שעבר מצגת חשובה. סגן ראש המועצה לביטחון לאומי, יורם חמו, הציג לחברי הכנסת את האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל, כפי שממשלת נתניהו רואה אותם.
כשהסתיימה הסקירה, ביקש הרמטכ”ל לשעבר גדי איזנקוט לשאול שתי שאלות. האם ראש המל”ל אישר שאלה האינטרסים? כן, השיב סגנו. והאם זה על דעתו של נתניהו, המשיך. על דעתו, ניתנה התשובה.
כי יש פה דבר מעניין, אמר איזנקוט. בתחתית המצגת כתוב שהיא הוכנה ב-22 בדצמבר 2022, עוד בזמן הממשלה הקודמת. אז בעצם, הממשלה הנוכחית מאמצת כלשונם את התפיסה הלאומית של מי שראשיה הגדירו “ממשלת האחים המוסלמים”?  
במזרח התיכון אין כל חדש. המסמך, שאימץ נתניהו, הוא ירושה מימי ממשלת לפיד, שנכתבה על ידי בנט, שהתבסס במידה רבה על התפיסות של קודמו, נתניהו. אפשר להשוות נתוני רקטות בין הממשלה הזו וקודמתה, ולהתווכח מהי הסיבה. אבל בפועל ברור שבמנהרות הפיקוד של חמאס, במקום בלי קליטה סלולרית, אי אפשר להבחין בחילופי שלטון בישראל רק על פי הדי הפיצוצים. הויכוח בין בנט ונתניהו בנושא הבטחוני לא היה אידיאולוגי אלא פרקטי: לא מהי הדרך להתמודד עם איראן, אלא מי הפעיל נגדה כוח רב יותר בשטחה ומי נערך טוב יותר לתקיפה צבאית. לא השאלה אם להידבר עם הפלסטינים אם לאו, להגיע להסדרה מול חמאס או לא, אלא מי סיכל יותר מבוקשים ותקף יותר מנהרות.
פעם זה היה אחרת, אבל כבר כמה שנים טובות שהנושא הבטחוני איננו מהווה עוד נושא פוליטי והקטטות עליו הן הרגל ישן שמסרב לעבור.”
 

Subscribe
Notify of
guest
7 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
יודע

של הנוכל, היה הכי ביטחוניסט

משה המבודד

יש פער גדול בין הממשלות למרות הדימיון בין המצגות. הבעיות מול ארה”ב והבעיות הפנימיות מקרינות חולשה כלפי אויבינו.
חמאס מכירים את ביבי היטב ומבינים שהוא חלש ולחיץ וללא תמיכה בינלאומית.
בזמן שהאיראנים רגע לפני פצצה הממשלה בראשותו מתעסקת בחוקי מתנות ויועצים משפטיים.

יוד

הפעם אני ממש לא מסכים ולהשוות בין הממשלות יהיה זלזול באינטלגנציה.
ממשלות ביבי לדורותיהן התאפיינו בהססנות אבל הפעם ביבי, למרות כל הירידה בסקרים, מפגין הססנות ופחדנות רבים אפילו יותר.

סער

התור של עמית סגל נועד להפחית מהאחריות של הממשלה הנוכחית על הרפיסות הביטחונית שלה.

ברור שממשלה וראש ממשלה אחראיים להגדיר מדיניות תגובה ולא רק להיות חותמת גומי, זאת בחירה שלהם אם לקבל את דעת הדרג הצבאי או לא.

אחרי עשור שנתניהו פועל בהססנות מול חמאס בנט ולפיד סוף סוף פעלו בנחישות בזמן הכהונה שלהם, וחבל שהממשלה הנוכחית לא אימצה את מדיניות התגובה שלהם.

חבל שאתה מכניס דעות פוליטיות, עד היום הערוץ הזה נתפס כמאוד מקצועי ואובייקטיבי.

ירון

לצערי אתה שבוי בתוך הקונספציה הימנית מלא על מלא ומתעלם מהמציאות והנתונים. המצגת אולי אותה מצגת אבל המציאות מאוד שונה. הכלכלה שונה, הפיגועים שונים, הרשפ שונה, וכו… אז האינטרסים הביטחוניים לא השתנו אז מה… אנחנו לא חיים במצגת של אינטרסים אלה במציאות פרגמטית. ובפועל הכלכלה נפגעה, ההרתעה נפגעה, הביטחון נפגע, הביטחון האישי נפע. ..
העיקר שיש למה לשאף, כח כבוד וכסף…

מישהו

אבו עלי כרגיל משדר תעמולה של מרכז ליכוד ומנסה להפחית את האחריות מידיהם של ממשל ביבי לגבי שחיקת ההרתעה והביטחון במדינה, וכמובן למזער את העשייה של ממשלת בנט שהייתה בכיוון הנכון להחזרת ההרתעה.
רואים את הבלוף… לא יעזור כלום, במוקדם ובמאוחר ההמשלה הגרועה הזאת תיפול.

פלוטו

לא הבנתי כלום סתם ציטוט ההוא אמר כך וזה אמר כך היכן בדיוק הניתוח. או סתם קנטור של כתב אחר. חשבתי שאתה מקצועי, מאכזב. עדיין לא ברור לי איזו מדיניות בטחונית מול עזה אפקטיבית יותר? לא קיבלתי תשובה.

דילוג לתוכן