אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

איזו הפתעה מכינה חמאס לישראל בלבנון והאם רק בלבנון? ומיהי הדמות הדורסנית והכריזמטית שקושרת את כל הקצוות יחד?

בשבוע שעבר העבירה ישראל הוכחות לאו”ם לפיהן חיזבאללה מאמן פעילים צבאיים של חמאס במחנות צבאיים בדרום לבנון. שם אחד הדהד בדוחות מעל כולם: צאלח אלעארורי.
אלעארורי משמש מאז אוקטובר 2017 כסגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סגנו של אסמאעיל הניה.
אלעארורי נולד בכפר אלעארורה, נפת ראמאללה, בשנת 1966 ונחשב לבולט שבמייסדי גדודי עז אדין אלקסאם בגדה. השפעתו היתה רבה ומרכזית בהקמת תאי טרור צבאיים חדשים של חמאס ברחבי הגדה והוא נחשב לאיש החזק של חמאס בגדה. ב 92 נעצר, בילה 15 שנה בכלא הישראלי, שוחרר, גורש השתקע בסוריה ואז עבר לטורקיה, משם גורש בלחץ ישראלי (עסקת המרמרה) ומאז עבר לגור ממש קרוב לחסן נסראללה ברובע הדאחיה בבירות. אלעארורי היה אחד מבכירי מגבשי עסקת שליט ועמד מאחורי תכנון חטיפת ורצח שלושת הנערים לפני מבצע צוק איתן.
הוא בהחלט הרוויח ביושר את התואר ארכיטרוריסט וניתן לומר בודאות שהוא אחד מכאבי הראש הגדולים של שירותי הביטחון הישראלים – מחולל טרור בעל יכולות אישיות גבוהות ומעל לכל אסטרטג שמאתגר שוב ושוב את תפיסות הביטחון הישראלי. אלעארורי נהנה מקשרים מצוינים עם הפטרונים האירנים של חמאס והוא הלכה למעשה מיישם את הלכות סולימאני ליצירת משוואת איום חמאסית על ישראל שתחרוג מגבולות רצועת עזה.

כניסתו של אלעארורי לזירה הלבנונית היתה דרמטית. אלעארורי הוא בולדוזר, תאב שליטה, שהחל לנהל את ענייני חמאס בלבנון ביד רמה תוך שהוא דוחק בזלזול בכירים אחרים בתנועה דוגמת מוסא אבו מרזוק ועזת אלרשק שהם שניים מהנפגעים המרכזיים שחשים פיחות במעמדם לאחר שאלעארורי הגיע מטורקיה ללבנון.
אלעארורי ביסס קשרים מצוינים עם נסראללה בלבנון והם פועלים כיד אחת לקידום אינטרס משותף – פגיעה בישראל.
העניין עם אלעארורי שהוא אופורטוניסט מאוד מוכשר שלא מתבייש לומר בפנים שאף על פי שהוא סוני הוא שמח לעזרתה הרבה של אירן השיעית. אירן, לדבריו היא התומכת האמיתית היחידה של חמאס בשעה שמדינות ערביות אחרות מפנות לה עורף.
לדוברי הערבית שבכם אני ממליץ להקשיב לשתי דקות וחצי של דברים שנשא בשבוע שעבר אלעארורי בעניין זה. מצורף לינק:

https://vimeo.com/275418108

אבל אלעארורי, כמו אלעארורי, לא מסתפק במועט ומעבר לדיווחים על מעלליו בלבנון, אחדש לכם כאן שאלעארורי פועל באינטסביות לביסוסה של חמאס ביעד מרכזי נוסף:
סוריה.
אזכיר כי חמאס נבעטה מסוריה על ידי אסד ב 2012 לאחר שבכיריה התבטאו בעד המורדים הסורים.
בתחילת השנה פרסמתי כאן מספר פוסטים תחת הכותרת “המשולש על שם קאסם סולימאני”.
בפוסטים אלה הצבעתי על השאיפה האירנית לבסס כוח הרתעה משמעותי כנגד ישראל בעל 3 צלעות: עזה, לבנון וסוריה.
הצבעתי על מספר ארגוני התנגדות שכבר פועלים בתוך הציר המשולש הזה ובמהלך השנה הזכרתי בפוסטים רבים על הצטרפותה הרשמית של חמאס בציר ההתנגדות האירני הפומבי בניהולו של מפקד כוח אלקדס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני.
ונחזור למיודענו צאלח אלעארורי. אלעארורי נצפה לאחרונה סועד את סעודת שבירת צום הרמדאן על הריסות מחנה הפליטים אלירמוכ ש”שוחרר” בשבועות האחרונים מידי דאע”ש. אלעארורי ישב לשולחן האוכל יחד עם רב מחבלים ותיק וידוע – אחמד ג’בריל., כן, ההוא מעסקת ג’בריל הידועה לשמצה. עסקה שהגדירה משוואת שחרור בלתי פרופורציונלית בין ישראל לארגוני הטרור אותה אנו מרגישים עד היום.
אחמד ג’בריל, העומד בראש החזית העממית לשחרור פלסטין – המפקדה הכללית נצפה בחודשים האחרונים יושב בחדר המצב לשחרור מחנה אלירמוכ כשהוא רוכן, למרות גילו המתקדם, מעל מפות התקיפה של הארגונים הפלסטינים שהשתתפו בקרב על אלירמוכ.
מעל תמונת השניים (ג’יבריל ואלעארורי) נכתב באחד מחשבונות הפייסבוק של פעילי מחנה אלירמוכ: “חמאס חוזרת לסוריה. ובגדול”

האינטרס האירני – חמאסי המשותף גם בסוריה, מביא בימים אלה לתחילת חזרתה של חמאס, כארגון מוביל לסוריה. ואם ישראל נעמדת על רגליה האחוריות כשחיזבאללה מגיע לאזורי הגבול ברמת הגולן, אז ייתכן שמבחינת אסד וציר ההתנגדות, התחליף האפשרי הוא פעילי חמאס ופעילים צבאיים של ארגוני התנגדות פלסטינים נוספים. סימנים מעידים ראשונים לכך ראינו לפני כשבועיים כאשר מפקד חטיבת אלקדס הפלסטיני בצבא אסד הצטלם על רקע הגבול עם ישראל ברמת הגולן (את תמונתו פרסמתי בטלגרם).

בכל מקרה אני משוכנע שאלעארורי בודק טוב טוב מתחת למכונית, בכל בוקר כשהוא יוצא לעבודה. השילוב של תסכול בקרב בכירי חמאס סביבו יחד עם היותו מחולל טרור מרכזי צריכים בהחלט לקדם אותו לפגישה עם בוראו במהרה בימינו .

בתגובות צירפתי את תמונת ג’יבריל ואלעארורי במחנה הפליטים אלירמוכ מעט לפני סעודת שבירת הצום.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן