אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

“אפקט אנואר עשקי” – הגנרל הסעודי שביקר בישראל בסופ”ש האחרון ממשיך לייצר כותרות עסיסיות והפעם בראיון לערוץ האירני “אלעאלם”:

” ההתנגדות (הפלסטינית החמושה-א.ע) לא מצליחה להרוג אפילו זבוב”. ראיונו לאתר האירני בא על רקע ביקורו לישראל ולרש”פ, במהלכו נפגש עשקי עם ג’בריל רג’וב, נכח בחתונת בנו של מרואן ברגותי וביקר משפחות של אסירים והרוגים פלסטינים. עשקי סיפר שפגש במנכ”ל משרד החוץ הישראלי, דורי גולד והצליח לחולל אצלו שינוי בגישה כלפי סעודיה עד כדי שהאחרון החל להלל ולשבח את סעודיה. עשקי חזר על דברי הביקורת שהטיח בעבר כלפי אירן שמחמשת את הפלסטינים בנשק שמביא להם הרס וחורבן בעוד שסעודיה נותנת להם כסף כדי שיוכלו לחיות. עשקי הקפיד לספר שהוא בעד שלום בין ישראל לפלסטינים על בסיס היוזמה הערבית ויצא כנגד התועלת שבמלחמת הפלסטינים כנגד גורם חזק מהם – ישראל, עמה עדיף לשאת ולתת.
בהמשך ישיר לכך, ברש”פ קצת נבהלו ממתקפת נירמול היחסים ההולכת וגוברת עם ישראל בתקופה האחרונה, מצד מדינות ערביות, זאת מבלי שהן כורכות את הדבר בהשגת זכויות הפלסטינים,ובמסגרת ישיבת ממשלת הרש”פ השבועית הזהירו מפני התהליך והנזק שהוא גורם לפלסטינים, באמתלה ערבית של “שת”פ אזורי” או “ביטחון אזורי”.הם מרגישים שאחד הקלפים המרכזיים שהם מחזיקים ביד הולך ומתמוסס לנגד עיניהם, בשם הפרגמטיות של מדינות מובילות בציר הסוני. אם נוסיף לכך את הדיווח מהיום, שמהימנותו אינה ברורה עדיין , לפיו ראש הלשכה המדינית של חמא”ס, ח’אלד משעל, מוכן להכיר בישראל אם זו תחזור לגבולות 67′, נקבל כאן שינוי של ממש, דרמטי, הייתי מרשה לעצמי לומר, בכל הקשור לגישה של מדינות ערב כלפי ישראל, וזאת על אף ידיעה ברורה שלהם כי אין ממש בהכרזות על מו”מ לשלום עם הפלסטינים. נראה שהאינטרסים שלהן לחיבור עם ישראל אמיתיים, וחזקים מ”מכשול הסוגיה הפלסטינית”. החשש מאירן, היתרון המודיעני-בטחוני והיתרון הטכנולוגי, כלכלי של ישראל הופכים משמעותיים הרבה יותר.

00:00
00:00
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments

כתבות נוספות

דילוג לתוכן