אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האם החלה עונת בלוני התבערה מעזה? טור לשבת

ע”פ קביעת מכבי אש, שתי שריפות נגרמו היום בעוטף כתוצאה מבלוני תבערה ששוגרו מעזה.
רבות נכתב כאן בערוץ על טרור בלוני התבערה מעזה. אסקור בנקודות את המצב הנוכחי בתוספת כמה תובנות:

1.בלוני התבערה בעוטף הם נשק תודעתי מן המעלה הראשונה. הם משפיעים על התודעה הרבה יותר מאשר הסכנה הפיזית שבהם. הם מייצרים לחץ ציבורי ישראלי על הממשלה בישראל.
אם נסתכל לרגע באופן מספרי ובשיקול קר:
במשך חמש השנים מאז החל השימוש בנשק זה, אף ישראלי לא נהרג כתוצאה מכך. לעומת זאת הלחץ שיצר נשק זה על ממשלות ישראל, בעקבות ההד התקשורתי, היה לעתים גדול מהלחץ שיצרו פיגועים עם הרוגים ישראלים בגדה.
ובכן צריך בראש ובראשונה להכיר שזהו נשק תודעתי שמפעיל האויב העזתי על ישראל.

2. כעת אחרי התובנה הראשונה אסביר מה גורם להצלחת נשק זה:
חשיפה תקשורתית בישראל לנושא בלוני התבערה היא כמו שמן למדורה. ככל שהנושא יועצם בתקשורת הישראלית כך תגדל המוטיבציה בצד השני להמשיך ולשגר בלוני תבערה. קחו בחשבון שיש העצמה בערוצים העזתיים של הפרחות הבלונים, כולל שימוש בתמונות משנים קודמות כדי שהערוצים הישראלים ישתמשו בהן ויגבירו את האפקט התודעתי של בלוני התבערה. בצד הישראלי כלי התקשורת מלקטים בשמחה את התמונות – זה טוב לרייטינג….

3. תקיפות מהאוויר אינן מתכון בטוח להפסקת שיגור בלוני התבערה, גם ע”פ נסיון העבר. בזיכרון הקולקטיבי של הציבור בישראל הפסקת סבב שיגור הבלונים האחרון מיוחסת לתקיפות בעזה שביצעה הממשלה הקודמת כנגד מוצבי חמאס ברצועה . אולם צריך לזכור שהיו נסיבות נוספות שהובילו לכך. מדובר היה באמצע יוני 2021 – שלושה שבועות בלבד אחרי סיום מבצע שומר החומות (מבצע רחב שכלל עימות מלא נגד חמאס ושאר הפלגים), ההרתעה מול עזה היתה אז בשיאה. העזתיים עדיין לא הספיקו לאסוף את שברי הבניינים ולא השלימו את טקסי האבלות על הרוגי הסבב. הכל היה טרי וצרוב עמוק בזיכרון של תושבי הרצועה. הלחץ מן האזרחים היה גבוה.

אגב הסיבה לסבב הבלונים באותה העת היתה גם (כמו עכשיו) הכסף הקטרי. כניסת הכסף הקטרי לרצועה נעצרה בזמנו בעקבות מבצע שומר החומות. כניסת הכסף חודשה כ 8 שבועות מאוחר יותר, בתום מו”מ בין הצדדים ולאחר הסכם שהושג בעניין התרומה הקטרית באוגוסט 2021. אנחנו נמצאים כעת, בדיוק כמו אז, בעיצומו של מו”מ בעניין הכסף הקטרי. הבלונים הם עוד כלי שמפעילה חמאס במו”מ. כך גם האירועים על הגדר והמתפרעים העזתיים שנהרגים שם. הם בסך הכל כלי נוסף במו”מ על הכסף. במותם (או בקטיעת רגליהם) ציוו את הדולר הקטרי…

4. הצבא הוא אותו צבא והפתרונות הצבאיים הם אותם הפתרונות שהוא מציע לדרג המדיני בשנים האחרונות אל מול טרור הבלונים. אין הבדל אמיתי בין ממשלות ישראל השונות בעניין היחס לבלונים מאז החלו העזתיים להפריח אותם ב 2018. הממשלות כולן הן חותמת גומי של הצבא בעניין הזה (אומר זאת בצער רב: הדרג המדיני בישראל מקבל כמעט תמיד את עמדת הצבא באשר לפעולות בתחומים הצבאיים. הדרג המדיני אינו מביא מעוף ויצירתיות לשולחן בתחום הזה)

5. הרקע לאסקלציה הנוכחית הבאה לידי ביטוי במהומות על הגדר בשעות היום (כולל ירי חי), הטרדות ליליות וכעת בלוני תבערה, היה ונשאר- עניין התרומה הקטרית לרצועה ההולכת ומתמעטת בניגוד לרצון חמאס – על כך הרחבתי כאן בשבוע שעבר. תקיפות ליליות מהאוויר לא תפתורנה בעיה זו שהיא הגורם למה שאנו רואים בשבועות האחרונים בגבול עזה.

6. יום כיפור בפתח, חמאס מעלה את רף ההימור מול ישראל מתוך ידיעה שישראל נמצאת בין הפטיש לסדן – ומחפשת שקט בחגים.
מכאן סביר להניח שבימים הקרובים נראה הסלמה נוספת מצד העזתיים באירועים שמגרדים את רף התגובה הצבאית הישראלית מלמטה או עוברים אותה קלות. זאת באמצעות שלל הכלים שפיתחה חמאס לשם כך:
יחידות הצמיגים
יחידות חיתוך הגדר
יחידות ההטרדה הלילית
יחידות הפרחת בלוני התבערה
ועוד ועוד.

בברכת שנה טובה וגשומה וגמר חתימה טובה…

Subscribe
Notify of
guest
3 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
יוסי

צריך פשוט להצית להם בחזרה את השדות והשטחים שלהם עדש גבול הערים עצמם.

אוטו-אנטישמית

כי עדיף שמתנחל ימות בפיגוע ירי במקום שהוא לא רצוי בו לעומת הרס אקולוגי אדיר ופגיעה בבעלי חיים חסרי אונים.

משה

צריך לזכור שלישראל יש נשק לייזר ליירוט בלונים ולכן זה הופסק בעבר. עכשיו היו כמה שיגורים אחרי הרבה זמן שלא היה וכנראה המערכת חוזרת לכוננות אז טרור הבלונים לא יחזור להיות מה שהיה ורוב או כל הבלונים ייורטו.

דילוג לתוכן