אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האם הלחץ על חמאס הפך גדול מדי? האם אנו עומדים בפני סבב לחימה חדש בעזה בקרוב? סקירה

בבואנו לנסות ולהעריך התנהגות ודרך פעולה צפויה של העומד מולנו, עלינו ראשית להבין את התנאים בהם הוא מצוי, את הסביבה המשפיעה עליו ואת הברירות העומדות בפניו, בראייתו שלו.

אתחיל בתאור תנאי הסביבה העדכניים העיקריים הלוחצים את חמאס בימים אלו:

1. חמאס נמצאת בבידוד בינ”ל שהחריף מאז כינה טראמפ, בנאומו בחודש מאי בסעודיה, את החמאס כארגון טרור, בדיוק כמו דאע”ש, אלקאעידה וחיזבאללה.
2. חמאס נמצא בבידוד ערבי – סוני. מרבית הציר הסוני ובראשו סעודיה, יישרו קו עם טראמפ ורואים בחמאס ארגון טרור.
3. בשל לחץ בינלאומי קטר גירשה משטחי בכירי חמאס ( בחמאס מכחישים ). קטר בעצמה נענשת על ידי הציר הסוני על תמיכתה בחמאס, לפחות באופן רשמי.
4. אבו מאזן מונע ומקשה העברת תשלומי שכר לפקידי הרש”פ ברצועה.
5. משבר החשמל – אבו מאזן החליט להפסיק לממן את הסולר בעבור החשמל לרצועה – ישראל מיישרת קו. ירידה דרמטית בכמות החשמל לתושבי הרצועה.
6.מצרים לא מאפשרת פתיחה של מעבר רפיח מזה כארבעה חודשים( למעט חריגים ).
7.ישראל החלה בבניית מכשול תת קרקעי שעתיד, לפי פרסומים שונים, לגזול מחמאס את הנשק האסטרטגי שלו, בו השקיע סכומי כסף אדירים – המנהרות.

הלחץ על חמאס חסר תקדים. חמאס נמצא במצוקה ממשית.

אמצעי התקשורת בישראל מפרסמים שלל כתבות על כך שלחץ זה צפוי להוביל את חמאס לפעול כנגד ישראל ולפתוח בסבב לחימה. או כמו שאוהבים לומר “הקיץ מגיע והוא הולך להיות חם”.

אז מה תעשה חמאס? האם אנו מרחק נגיעה מעימות?

ראשית אדגיש כי למרות השם שיצא לה, חמאס אינה פועלת באימפולסיביות וניכר כי פעולותיה שכלתניות לחלוטין. היא מבינה היטב את מצבה וכמעט תמיד פועלת בצורה הגיונית ורציונלית לאור הפרמטרים הסביבתיים השונים באזור.

“כשאתה בן ערובה, דע להתנהג כמו בן ערובה”

למרות ההצהרות הפומביות של בכירי התנועה, בחמאס מבינים היטב את מצבם ומתנהגים בהתאם, בתוך גבולות הגזרה החדשים שהוצבו להם.

ב 4 ליוני יצאה משלחת חמאס בראשות מנהיג החמאס “המיליטנטי” , יחיא אלסנואר, לשיחות דחופות עם גורמי מודיעין מצרים.
בחמאס מבחינים בעליית כוחה של מצרים כשחקן אזורי בציר הסוני ויודעים שהמפתחות לרצועה נמצאים אצל סיסי.
הביקור בקהיר נמשך 9 ימים ארוכים במהלכם, ע”פ פרסומים שונים ברשתות הערביות הצליחו בחמאס להגיע לשיח פורה עם הצד המצרי, בתיווך של לא אחר מאשר מיודענו, בכיר הפת”ח המודח ואויבו של אבו מאזן – האדון מחמד דחלאן.
בחלק מהדיווחים הסיכומים בין הצדדים זכו לכינוי הסכם סנואר – דחלאן – סיסי.
ההסכם כולל, ע”פ מקורות אלו דרישה מצרית בלתי מתפשרת להסגרת 17 מבוקשים השוהים בעזה לידי המודיעין המצרי ומניעת זליגת נשק וטרוריסטים, בדגש על אנשי דאע”ש, מהרצועה לסיני בדרך המנהרות ברפיח.
עוד נמסר כי דחלאן צפוי למלא, במסגרת ההסכם תפקידי ניהול אדמיניסטיביים ברצועה במקום חמאס כדי לאפשר גמישות בהתנהלות גורמי חוץ מול הרצועה.
מייד עם שובה של משלחת חמאס לעזה , כמו בני ערובה ממושמעים, דאגו בחמאס להצטלם היטב בתקשורת כשהם מדגישים את החשיבות שבשמירה על הגבול עם מצרים – מטרה לאומית( מצורפת תמונה מסיור על הגבול בראשות האחראי על כוחות משמר הגבול העזתיים).
כמו כן פורסמה בעניין הודעה רשמית מטעם משרד הפנים של חמאס ובה נמסר כי יינקטו נהלים חדשים לשמירה על הגבול.
הגדיל לעשות בטאון החמטס, אלרסאלה ופרסם סרטון חנופה בן דקה( מצורף) המראה את השתלשלות היחסים בין חמאס לסיסי – כאשר היום, לטענתם הם במצב מעולה.

ניכר כי בחמאס, מנסים בכל מאודם, להתמודד עם הגזרות שהוטלו עליהם באמצעות שיח ובצורה דיפלומטית. מנסים שלא לשבור את הכלים עם אף אחד. מנסים לתקן יחסים. הם יודעים שבעת הזו, כשהם נעדרים תמיכה ערבית בציר הסוני( החמאס היא תנועה סונית) וכששמם מוזכר בכפיפה אחת עם דאע”ש כארגון טרור מוקצה, הסיכויים נגדם. אקט מלחמתי לא בהכרח יפעל לטובתם. לא כל יצליחו לזכות מחדש בלגיטמציה, בעידן טראמפ ובתקופה בה בעלי ברית ותיקים שלהם מפנים להם עורף.

ואתייחס גם ליתר פרמטרי הלחץ שהצגתי – חמאס מעריכים שפיתרון לעניין החשמל ימצא( אם לא נמצא כבר ) באמצעות תמיכה כספית שכבר הגיעה בעבר מפטרונים כמו טורקיה וקטר ואף עשויה להגיע מכיוון מדינות מערב אירופה.
המכשול שבונה ישראל עלול בהחלט לסכן את הנשק האסטרטגי שלהם – המנהרות, אך האפקט שלו לא מידיי, הפרויקט יכול להמשך מעל לשנה – שנתיים ) ויתרה מכך יעילותו טרם נבחנה, ואולי הוא לא אפקטיבי או שניתן להתגבר עליו?
ומעל לכל, לא המכשול ולא אף אחד מפרמטרי הלחץ שציינתי לא מהווים איום מידיי על שלטון חמאס ברצועה , לעומת זאת סבב לחימה בהחלט עשוי להביא לסיום שלטון חמאס.

חמאס מורתעת. צוק איתן השאיר אפקט מרתיע ומן הצד השני השיקום שלאחרי צוק איתן העלה את מחיר ההפסד – יש יותר מה לאבד כעת במלחמה מול ישראל.
לפיכך הסבירות כי חמאס תפתח עכשיו במהלך צבאי נגד ישראל אינה גבוהה להערכתי.

אוסיף ואומר כי הסיכוי לסבב לחימה קרוב תלוי כמעט לחלוטין בהחלטה וביוזמה ישראלית. הסיכוי שישראל תפתח במערכה קרובה נגד עזה גבוה יותר מאשר סיכוי שחמאס תצא ביוזמה התקפית משלה.

וכמו בפעמים קודמות אוסיף כי איני מתיימר לצפות החלטות של ההנהגה בישראל שבינתיים מפזרת מסרים מרגיעים כלפי חמאס לפיה אינה מעוניינת בהסלמה, אך אני בהחלט אומר, בזהירות הנדרשת, כי חמאס אינה ששה אלי קרב בתקופה זו ובמצבה הנוכחי. אנחנו עדיין לא שם.

יצא הפעם ארוך מהרגיל, מקווה שהיה לכם כוח להגיע עד הסוף..

00:00
00:00
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן