אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האם חמאס יצאה מחוזקת מסבב הבלונים האחרון או שהפעם התפספס לה?

אמש נשלח ח’ליל אלחיה, סגנו של יחיא סינוואר לדברר, בראיון טלוויזיוני, את תוצאות סבב הבלונים האחרון שנחתם בסיוע השגריר הקטרי.
בראיון המעניין (שווה לצפות בחצי השעה הראשונה שלו) אומר אלחיה שלושה דברים שבהחלט מצריכים תשומת לב מיוחדת.

הדבר הראשון: אלחיה מודה בפה מלא שהם שיגרו בלונים ושיגרו רקטות – נטילת אחריות פומבית וטלוויזיונית.
זה לא שהפתיע שהם אלה ששיגרו בלונים ורקטות, אבל כאשר דובר רשמי מטעם חמאס מודה בזה, אל מול המצלמות שבוע אחרי ששליח האו”ם ניקולאי מלאדינוב קורא לשני סוגי שיגורים אלה הפרה של הדין הבינלאומי זה בהחלט כלי חשוב בידיה של ישראל.

הדבר השני: במהלך הראיון מציין אלחיה שבשיא הלחץ שהפעילו על ישראל, הקורונה תפסה אותם בהפתעה ואילולא הסתבכו העניינים וגרמו להם להתעסק בניהול משבר הקורונה הם היו מוכנים לניהול סבב עוצמתי נגד ישראל.
עוד מוסיף אלחיה בהקשר כי ישראל ניצלה את המשבר והקשיחה עמדות במו”מ.

במילים אחרות אלחיה מתאר כאן מצב שבו ידה של חמאס היתה על התחתונה בגלל הקורונה ובגלל הקשחת העמדות של ישראל.

בתרגום מעזתית מדוברת מר אלחיה נותן כאן תירוצים. ואם הוא צריך לתת תירוצים זה אומר שמישהו כנראה לא מרוצה מהתוצאה. והוא גם מודה שחמאס יצאה למערכה בתנאים טובים והופתעה לרעה כשהתנאים השתנו(בגלל הקורונה).

הדבר השלישי: הפלגים הפלסטינים בעזה לא אהבו את דרך ניהול המו”מ של חמאס.
אלחיה שולף תירוץ משעשע ועונה לטענות שמציג לו המראיין לפיהן חמאס הדירה את הפלגים מהמו”מ ולא שיתפה אותן בקבלת ההחלטות: לא הדרנו אותם. זה פשוט בגלל הנחיות הבריאות בזמן קורונה שמצריכות ריחוק.
אלחיה מוסיף עוד כי לא היה צורך בשיתוף הפלגים מפני שחמאס לא הגיעה להבנות חדשות אלא רק עמדה על יישום ההבנות הישנות….

אלחיה לא שם לב, אבל במענה לטענות הפלגים, הוא למעשה חושף שאין שום הישג חדש עבור חמאס מלבד כניסת סכום כסף קטרי חד פעמי לחודש הקרוב.

אפרט לרגע את סכום הכסף הקטרי עליו שייכנס החודש, מדובר מפני שיש המון דיסאינפורמציה בעניין:

10 מיליון דולר נכנסים מדי חודש בצורת 100 דולר למאה אלף משפחות נזקקות(זה גם היה לפני הסבב האחרון)
בחודש הקרוב תקבל חמאס הכפלה לסכום זה כלומר עשרה מיליון דולר נוספים מעבר לרגיל.
בנוסף חמאס תקבל 7 מיליון דולר לטובת נפגעי הקורונה ברצועה וכן 7 מיליון דולר נוספים שמפוזרים על פני מספר פרויקטים מוניציפליים וכוללים בתוכם משכורות לכמה אלפי עובדים שיועסקו ל 3 חודשים במשרדי ממשלה של חמאס .
בפועל קיבלו באופן חד פעמי 24 מיליון דולר יותר. (אפשר להעריך בסבירות גבוהה שחלק מהסכום שניתן עבור התמודדות עם קורונה ייתכן והיה מועבר לרצועה גם ללא סבב)

ואם נחלק את הסכום על פני 2 מיליון תושבי הרצועה אפשר לומר שחמאס השיגה 12 דולר לכל תושב בעבור שבועיים וחצי ללא חשמל, ללא מעברים, ללא מרחב דיג, בתוספת כ 100 תקיפות ברמות שונות.
קצת פחות מדולר ליום לתושב.

אני בכלל לא בטוח שסנוואר היה יוצא לסבב הזה, אם היה יודע מראש שזה מה שישיג מעבר לנכסים הצבאיים שאיבד בתקיפות ברצועה. גם משוואת “התקיפה תענה בתקיפה” לא שרדה עד סוף הסבב למרות ההצהרות הלוחמניות…
עוד יכול להתרשם המביט מן הצד, כי הפעם פגש הצד הפלסטיני שחקן מו”מ ישראלי עקשן מעט יותר מהרגיל,כך ע”פ ח’ליל אלחיה ובכירים עזתיים נוספים.
קל יותר לשחק פוקר, כשיודעים שזה המשחק .

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן