אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האם כללי המשחק השתנו? האם ציר ההתנגדות בראשות אירן הפך אמיץ מבעבר? ניתוח משמעויות

יום שבת. פרובוקציה עם חתימה אירנית בסמוך לגבול עם ישראל. תגובה אווירית ישראלית. ירי נ”מ לעבר כלי הטיס הישראלים. צה”ל משמיד מטרות איכות. יש נפגעים בצד הישראלי. המדיה הערבית משדרת תמונת ניצחון אל מול “האויב הציוני”.

נשמע לכם מוכר?
קווי דמיון רבים בין האירוע בשבת שעברה בו הופל/נפל מטוס קרב ישראלי ובין האירוע אמש בעזה.

בשני האירועים אי אפשר להתעלם מהתמונה הכוללת ומטביעת אצבעו הברורה של קאסם סולימאני.
תקיפות ישראליות בסוריה ובעזה הן לא דבר חדש-ליוו את הלחימה בסוריה במשך שנים . ירי הנ”מ של הכוחות הסורים אל עבר המטוסים התוקפים החל רק בחודשים האחרונים. ירי הנ”מ של חמאס אתמול הוא אירוע חדש באופן יחסי בעיקר הפן ההצהרתי – נטילת האחריות הרשמית מצד גדודי עז אדין אלקסאם על הירי והעובדה שירי זה גרם להפעלת אזעקת צבע אדום – יש לכך משמעות. מייד ארחיב. אין ספק כי ההחלטה של חמאס לבצע ירי נ”מ נובעת באופן ישיר מהאירוע של שבת שעברה. ההישג הסורי, אם נדייק, של ציר ההתנגדות, בהחלט דחף את חמאס לקבל את ההחלטה, זה, בצירוף עידוד משמעותי מצד האירנים.
לחמאס, בראיה פלסטינית, ערבית ואפילו בינ”ל עומדת הזכות לירות לעבר מי שתוקף בשטחה הריבוני ( אפילו דובר צה”ל דואג להזכיר בכל פעם-שחמאס היא הריבון). ולכן מבחינת חמאס זו קפיצה קדימה. היא תמשיך לירות לעבר כלי טיס ישראלים שיתקפו בעזה – וזאת מבלי שהדבר ייחשב שבירת כללי המשחק. הנה חמאס ביצעה ירי וצה”ל לא הגיב באופן חריג בעקבות זה ולא פתח בסבב מול עזה.
עוד נקודה בעלת היבט תקשורתי – ירי הנ”מ של חמאס הפעיל את אזעקת צבע אדום. יש כאן רווח כפול מבחינת חמאס. התגובה הצבאית שלה כנגד התוקפים מתועדת ונשמעת היטב – הנה היא מגיבה ומגנה על תושבי עזה – מקור גדול לגאווה, לחיזוק שלטונה ולהשקטת הביקורת נגדה, זאת לצד גרימת בהלה בקרב האזרחים הישראלים מבלי שהדבר ייחשב כשבירת כללי המשוואה מצד ישראל.
במידה וחמאס היתה משגרת רקטות לעבר ישראל, אני משער, בסבירות גבוהה, כי היינו נמצאים כעת במהלכו של סבב לחימה בעזה. במציאות החדשה, יכולה חמאס באופן מוצהר וגלוי להפעיל את אזעקת צבע אדום מבלי לשבור את הכלים. ויתרה מכך היא אפילו תקבל לגיטימציה לכך מגורמי חוץ רבים.

אין ספק ששתי השבתות האחרונות הוכיחו לכולם שציר ההתנגדות, אליו הצטרפה חמאס בדחיפתו של קאסם סולימאני, הפך בטוח יותר בעצמו, ונכון לעמוד מול תקיפות ישראליות בצורה אקטיבית יותר מבעבר. השינוי בולט לעין. הוא בהחלט נובע מהצלחות ציר ההתנגדות בסוריה והעובדה שהלחימה בסוריה הוכרעה לטובת ציר ההתנגדות.
המשולש ע”ש קאסם סולימאני… זה לא האירוע האחרון שהוא ייצר כאן בתקופה הקרובה. צפו לבאות.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן