אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האם תתכן לחימה ישירה בין כוחות אמריקאים לכוחות חיזבאללה בסוריה?

איזה קרב ענקים מתחולל מאחורי הקלעים בסוריה?

ביממה האחרונה צצו דיווחים על 2 תקיפות משמעותיות שביצעו כוחות אמריקאים ו/או בעלות בריתן בסוריה.
התקיפות, כפי שניתן לראות במפה שצירפתי ארעו ב 2 נקודות אסטרטגיות הסמוכות לשני מעברי גבול חשובים בין עיראק לסוריה.

לפני שבוע הקדמתי לפרסם בעניין פוסט בו סיפרתי אודות המירוץ להשגת שליטה באזורים אסטרטגים בסוריה בין הציר השיעי ובין ארה”ב ונתמכיה בסוריה.
בהקשר זה אף סיפרתי על נסיונותיה של אירן ליצור רצף טריטוריאלי חדש מאירן ללבנון, שעובר באזורי מפתח בדיר א-זור.
לינק לפוסט משבוע שעבר:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1484497971572595&id=1024181447604252

גם הגרדיאן הבריטי התייחס השבוע למאמצים קדחתניים אלה של אירן ואף פרסם מפה מעניינת ובה נראה הרצף הטריטוריאלי שמנסה אירן ליצור כעת( מצורפת המפה של הגרדיאן )

המאמצים האירנים ניכרים גם בזירה הדרומית בסוריה אליה ממשיכים האירנים להזרים כוחות רבים ואף החלו להשתמש במליציות דרוזיות הנאמנות להן שמקום מושבן בעיר סווידאא’ בדרום סוריה.
אחת המליציות הדרוזיות שנרתמה לעניין היא “גדודי לביכ יא סלמאן” – “גדודי למענך סלמאן” ( סלמאן הוא דמות פרסית ידועה, אחד מבני לוויתו של הנביא מחמד ודמות לה רוחשים הדרוזים כבוד). ( מצורפות תמונות )

ובכן, מה קרה בתקיפות אתמול ומה המשמעות?
בתקיפה הראשונה שאירעה סמוך לעיירת הגבול תנף, סמוך מאוד למשולש הגבולות ירדן-סוריה-עיראק, התקיפו מטוסי קרב ירדנים, כחלק ממטוסי הקואליציה בראשות ארה”ב, שיירה של כוחות סורים ומליציות הנאמנות לאירן וכן מוצב של צבא אסד.
כתוצאה מכך הושמדו בסביבות 12 כלים של צבא אסד בהם טנקים ומשוריינים. דיווחים שונים דיברו גם על מספר הרוגים. זהות המליציה האירנית שנפגעה בתקיפה לא ידועה( היו גם שמועות לא מאומתות שמדובר בחיזבאללה ).
לפי דיווח נוסף באזור נמצא בסיס צבאי בו מאמנים כוחות מיוחדים אמריקאים כוחות אופוזיציה סורים והתקיפה נועדה למנוע התקרבות לאזור שהוגדר כ “שטח מפורז”.
דבר התקיפה אומת על ידי ארהב.
תקיפה נוספת, בה לא הודו האמריקאים התבצעה אתמול סמוך למעבר הגבול אלבוכמאל הנמצא במזרח סוריה ומשמש אף הוא ציר אסטרטגי בו היו חפצים האירנים לשלוט. ע”פ הדיווח מטוסים אמריקאים תקפו כוחות של אלחשד אלשעבי השיעי באזור.

שני הצדדים מנסים להשתלט על נתחים מסוריה המפולגת שלא תשוב להיות שלמה כבעבר. אירן מנסה לבדוק את גבולותיו של טראמפ ושולחת כוחות צבאיים לאזורי חיכוך בעלי משמעות אסטרטגית.
טראמפ מצידו מסמן בבירור, באש חיה, היכן עובר הגבול.
מצב זה יוצר פוטנציאל אמיתי לעימות צבאי ישיר, גם אם מקומי, בין כוחות אמריקאים לכוחות חיזבאללה ומליציות שיעיות נוספות.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן