אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

האקדמיה ללימודי טרור של דאע”ש – עשר דקות נסיעה מאשקלון.

בשבוע שעבר דיווחתי כאן על כך שעזה הפכה מרכז חשוב ועיקרי לייצוא ידע מקצועי בתחום חפירת המנהרות והשמשתן לצרכים צבאים. בפרסום שהובא בתוכנית “טווח אפס” שבערוץ אלג’זירה סיפרו המורדים הסורים עד כמה שירת אותם הידע העזתי שנצבר במאבק מול צה”ל, לצורך מאבקם באסד ובבעלי בריתו.

מסתבר שעזה היא הרבה יותר מזה.
בשבוע החולף מצאו את מותם ברחבי המזה”ת חמישה פעילי דאע”ש שהמקרה הפרטי של כל אחד מהם יכול ללמד הרבה על המתחולל בעולם לימודי הטרור וייצוא הידע מעזה אל אזורי עימות רבים ברחבי העולם. שיעור מעניין ניתן ללמוד גם על אינטרסים משתנים בציר הזמן.

נתחיל בסקירה קצרה של פעילי דאע”ש שתמונותיהם צורפו כאן:

סלטאן פרחאן אלחרבי – ברח מסעודיה לאחר שהפך להיות מבוקש לשלטונות סעודיה, הדיע לתימן, משם ללוב, ואח”כ יחד עם קבוצה מחבריו הגיע ללימודי טרור בעזה – שם למד ייצור חומרי נפץ, מילכוד והסלקה, שב לסעודיה ונהרג שם.

ג’עפר הטוניסאי – הגיע מטוניס לעזה ללימודי ייצור חומרי נפץ, מלכוד והסלקה. כנראה שלא היה תלמיד מצטיין – נהרג מפיצוץ כששב לטוניס במהלך אימון.

ח’אלד הסורי-הגיע לעזה במספר מועדים שונים ללימודי קורסים צבאיים וביטחוניים, נהרג בסוריה.

ריאצ’ אללואתי – טוניסאי במקור הגיע לעזה ללימודי קורסי צבא וביטחון, היגר לאלג’יר, לוב, עזה, סוריה וסיני. בסופו של דבר נהרג בטוניס באזור אלרואד.

סלימאן סעיד אלתרבין תושב רפיח. נהרג בסיני. עפ”י שם משפחתו ניתן ללמוד שהיה בן השבט הבדואי הידוע.
ישנם עוד רבים. שעברו מסלולים דומים.

המשותף לכולם – עזה.

עזה מסתמנת כנקודה משמעותית על מפת הטרור הדאע”שי. ונשאלת השאלה מי מעביר את האלה? הסלפים? אנשי חמאס?
ובכן התשובה מורכבת ומשתנה – אינטרסים על גבי ציר הזמן.
אין ספק כי אנשי שלומם של פעילי דאע”ש שהצגתי כאן הם הסלפים ברצועת עזה, אך להכשרות המדוברות זכו אנשי דאע”ש גם מאנשי חמאס. ( בהקשר זה ראוי לציין כי ידוע על לא מעט פעילי בגדודי עז אדין אלקסאם שחצו את הקווים והצטרפו לדאע”ש בסיני, דרך המנהרות ברפיח )

וכיצד זה מתיישב עם הדעת הרי אנו שומעים בזמן האחרון ידיעות רבות על כך שהסלפים נרדפים בצורה קשה על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס?

ובכן הדגש הוא על “הזמן האחרון”. אנשי דאע”ש המופיעים כאן בתמונות נהרגו לאחרונה אולם הכשרתם היתה לפני זמן מה. באותה עת היה נוח לאנשי חמאס לשתף פעולה עם אנשי דאע”ש המגיעים מסיני, שכן הם סייעו רבות לבניין הכוח הצבאי של חמאס, בהבריחם כלי נשק רבים ואיכותיים מלוב ומדינות נוספות, דרך סיני אל הרצועה, בה בעת ששלטונו של סיסי הטיל טבעת חנק על נסיונות ההברחה והציף את המנהרות.
אנשי דאע”ש היו חמצן צבאי עבור חמאס והם גמלו להם.

כעת היוצרות קצת התהפכו וחמאס מנסה להתקרב למצרים, על חשבון הסלפים שכעת מייצרים לה רק כאב ראש, גם מול ישראל. מצרים שווה היום לחמאס הרבה יותר.

זמנים חדשים. אינטרסים חדשים. בריתות חדשות. מזרח תיכון חדש…

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן