אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

הטלנובלה הפלסטינית במיטבה: תככים, כסף, כבוד והכל בשידור חי לעיני מליוני צופים מוסלמים.

הכינו את הממחטות

בסיפור שלפנינו נוכל לראות איך בכיר פלסטיני הופך לנערת גומי, בשידור חי והכל כדי להתאים את המציאות למשחקי הכבוד שקובעים, לפחות כלפי חוץ, לא מעט מהאינטרסים בשכונתנו הקטנה והחמימה.
מעשה שהיה כך היה:
בסופ”ש האחרון, במסגרת ההענות להשקה של אסמאעיל הניה -” אינתיפאדת החירות לירושלים “, ארגנה תנועת החז”ע – החזית העממית לשחרור פלסטין הפגנת מחאה גדולה ואדומה במחנה הפליטים ג’באליא.
בתמונות המצורפות כאן דרכו המפגינים על תמונות מלך סעודיה ואף קרעו והציתו אותה.
התמונות לא אחרו להגיע לכלי התקשורת הסעודים ועוררו סערה.
כלי התקשורת הסעודים תובעים את עלבון מלכם האהוב.
נזכיר כי הרש”פ, מחזיקה שגריר פלסטיני מטעמה בסעודיה
עוד נזכיר כי הרשות הפלסטינית נמצאת במהלכו של תהליך פיוס עם חמאס במסגרתו היא צריכה לקבל את השליטה במשרדי הממשלה הפלסטינים ולהחיל את שלטונה ברצועה.

בקטע הוידאו שצירפתי כאן, שהוא בעיני, לבדו, סיבה מספיק טובה לרוץ ללמוד ערבית, נפרסת הטלנובלה, לאורך חמש דקות של שידור בערוץ טלוויזיה סעודי מרכזי.
השגריר הפלסטיני, באסם אלאע’א, מועלה לראיון טלפוני בשידור חי או יותר נכון לסיר הטיגון שהכינו לו השדרנים הסעודים.
הסעודים מטיחים בו את חומרת עניין ביזוי תמונת המלך ואלאע’א פוצח מייד בסדרת התחנפויות למלך הסעודי בשם כל אזרח פלסטיני באשר הוא. הוא מגנה את המעשה ומייד בוחר בטקטיקה הידועה -אצלנו קוראים לזה ירי בנגמ”ש.
אלאע’א מדגיש בפני הצופים כי מי שעומד מאחורי המעשה הזה הם האחים המוסלמים. הם האשמים. ואנשי הרשות הפלסטינית הם המסכנים שצריכים להתמודד עם האנשים האלו. לדבריו, אם הרש”פ היתה שולטת ברצועה דבר כזה בוודאי שלא היה מתרחש.
השדרן מקשה ואומר, אלו הם אזרחים פלסטינים והתנהגותם מאיימת ומתגרה כלפי אזרחי מדינות המפרץ. מה עמדת ממשלת הרש”פ?
השגריר ממשיך בהתחנפות ומנסה בין גמגומיו הרבים, להסביר שוב שאזרחים אלו אינם תחת שליטת הרש”פ, והם “הסבל” של הרש”פ (טוב שלא אמר שהם סתם פרענקים 😃).
השדרן ממשיך בטיגון ואומר שהעם הסעודי זועם על השפלת מלכו
השגריר הפלסטיני מרים את הכפפה ומנסה בפעם האחרונה לשלוף את ההתחנפות האולטימטיבית: “אנחנו אוהבים אתכם ומעריכים אתכם ואוהבים את המלך סלמאן היקר. אני פונה לכל אזרח סעודי ואומר לו אלה שעשו את המעשה אינם מאיתנו, אבל (לצערנו) נחשבים כחלק מאיתנו. אני מתנצל בפני כל אזרח סעודי. תמונת המלך הסעודי נישאת מעל לראשנו כולנו.”
אלאע’א פונה לנוסטלגיה ומציין כי לאורך ההיסטוריה המנהיגים הפלסטינים היללו ושיבחו את המלך. לדבריו אבו מאזן תמיד אומר: רק סעודיה… רק סעודיה….

מופע כזה משפיל לא ראיתי כבר הרבה זמן.
המסקנה העיקרית כאן היא שלמרות הפיוס ולמרות ההצהרות הלוחמניות מצד אבו מאזן בשבוע האחרון, בית המלוכה הסעודי הינו בעל משקל רב והשפעה רבה על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה.

עוד אוסיף כי בחודשים האחרונים אולפני הטלוויזיה במדינות המפרץ מעלים לאוויר תוכניות רבות שהתוכן שלהם יפתיע כמעט כל ישראלי.
השיח הער סביב הנורמליזציה האפשרית עם ישראל מחלחל לכל מקום. ישראל היא כבר לא מילה גסה. מובילי דעת קהל ערבים, מוסלמים, מביעים בפומבי רצון לבקר “בארץ התנ”ך” והם אינם” נסקלים” בשל כך.
כל זה למורת רוחם של הפלסטינים שעומדים מנגד משתאים. אכן רוח חדשה מפעפעת בסעודיה. יורש העצר הצעיר מנסה בכל כוחו לשנות סדרי בראשית. לא הכל תמיד מצליח ועוד צפויים לו כשלונות אבל אי אפשר להתעלם ממה שקורה בסעודיה… זה מעניין, חדשני ובעל פוטנציאל גדול.
אני, בכל מקרה, מאחל לו בהצלחה.

**הערה:
אני משוכנע שדוברי הערבית ייהנו מאוד מן הקטע הטלוויזיוני המצורף. לגבי אלה שאינם דוברי השפה, אני מתנצל מראש אין לי יכול להעלות תרגום – הדבר מצריך משאבי זמן שאין לי. היו סמוכים ובטוחים שהמסר החשוב שעלה בראיון הובא כאן בפוסט במלואו.

00:00
00:00
Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן