אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

המחאה הנוכחית באיראן – מה המיוחד בה והאם תגרום להפלת המשטר?

בשבוע האחרון, במלאת חודשיים ימים למחאה באיראן, אנו עדים להסלמה משמעותית באופי המחאה ובמניין ההרוגים מקרב אנשי כוחות הביטחון האיראנים, בהם גם קצינים בכירים.

בכירי המשטר שהאמינו שיצליחו לדכא את המחאה בזמן קצר מגלים שהפעם מדובר בסוג אחר של מחאה. רק לפני שבועיים וחצי הכריז חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה האיראנים כי “המחאה נגמרה” וכי אל להם למפגינים לצאת יותר לרחובות.

ובכן לא רק שהמחאה לא נגמרה והיא אינה בתהליך של דעיכה, אלא בדיוק ההפך. האנרגיות בה מתעצמות ואנו מגלים פעם אחר פעם שגבולות חדשים נפרצים בה ומייצרים מצב תודעתי שמערער את היסודות עליהם השתיתה המהפכה האסלאמית את שלטונה.

אחד היסודות האלה הוא שלטון הפחד,השלטת המרות על האוכלוסייה האיראנית תוך שימוש בכל האמצעים שמרשה לעצמו משטר טוטליטרי.

יסוד זה השתנה ללא היכר במהלך החודשיים האחרונים. אזרחים איראנים רבים אינם חוששים יותר ומעזים לפגוע בשלטון, בסמליו ובאנשיו מבלי לחשוש לגורלם.

יסוד נוסף שמתערער – שלטון הדת. המפגינים פוגעים בסממנים שיעים דתיים ובזים להם. הסרת החג’אב אצל הנשים, הפלת הטורבנים מעל ראשי אנשי הדת תומכי המשטר, הצתת הסמינרים ללימודי שיעה (שבולטת ביומיים האחרונים) ועוד ועוד.

הדרך שעברו המפגינים בחודשיים האחרונים והגבולות שנפרצו במהלכה יצרו מצב חדש ושחררו כמה סוסים מהאורוות, לבלי שוב. נחצתה נקודת האל-חזור בכל הקשור ליחסי המשטר השיעי והאוכלוסייה האיראנית. הם לא ישובו להיות כבעבר גם אם יצליח המשטר לדכא את המחאה, דבר שלא עולה בידו עד כה.

מה מיוחד במחאה הנוכחית?

המחאה הנוכחית אינה הראשונה באיראן אך היא בהחלט שונה מקודמותיה. המחאה הנוכחית החלה בעקבות רצח של הנערה מהסא אמיני על ידי המשטר מפני שלא עטתה חג’אב כנדרש ולא פרצה על רקע כלכלי. אין ספק שהמצב הכלכלי הוא חלק מהדלק של המחאה אך ההגנה על האישה, כבודה וזכויותיה לצד הרצון בחופש וחירות הם מניעים חזקים ושורשיים הרבה יותר. האזרחים האיראנים מוכנים ללכת רחוק יותר בשביל מניעים אלו.

לכן המשטר מתקשה מאוד בדיכוי המחאה. לא מדובר בעליית מחירי הבנזין למשל (שהביאה לפרוץ המחאה הקודמת באיראן). מדובר בזכויות אדם יסודיות
.
שלב הנשק החם

השלב החדש שהחל בשבוע האחרון, בו נעשה שימוש בנשק חם, מסמן כאב ראש משמעותי למשטר. המשטר נמצא במלכוד ומנסה ללכת בין הטיפות. אם יחל בהרג המוני של מפגינים הדבר יכול להתהפך כנגדו ולחזק את המחאה ואף להוציא אל הרחובות אזרחים שכרגע אינם חלק מהמחאה. מן הצד השני הרג אנשי כוחות הביטחון האיראנים פוגע בהרתעה של המשטר ומעודד את המפגינים שמשיגים עוד ועוד הצלחות מבחינתם בהקזת דמם של אלא שמענים ומדכאים אותם.

האם המחאה הנוכחית תביא להפלת המשטר?

זו שאלה שקשה לענות עליה. הסיכויים, ע”פ נסיון העבר עומדים נגד המפגינים. אולם הפעם יש כאן משהו אחר. מחאה עמוקה יותר.

האם זה יספיק?

אפשר להחזיק אצבעות ולקוות. אני אף פעם לא מאבד את התקווה.

ומה יכולים לעשות במערב כדי לקדם אפשרות של הפלת השלטון האיראני?

לתמוך פומבית במחאה ובמפגינים, זה בהחלט מעודד אותם ונותן להם כוחות להמשיך. המערב צריך לפעול לחיזוק שאיפות המיעוטים האתניים באיראן (לדוגמא האוכלוסייה הסונית בחבל בלוצ’יסטן והאוכלוסייה הערבית באזורים העשירים בנפט בדרום איראן).

ומה עוד?

תנו להם רובים!
המערב צריך להציף את איראן בנשק חם שיגיע לידי המפגינים. הברחות נשק דרך הגבולות הארוכים מאוד של איראן אינה משימה קשה. גם העלות אינה גבוהה. המפגינים לא זקוקים לחימוש מתקדם כמו שנותן המערב לאוקראינה אלא לחימוש פשוט, לרובים, שיתנו משמעות ליתרונם המספרי אל מול אנשי המשטר.

זה בידיהם. ובנפשם.

Subscribe
Notify of
guest
17 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MussNamme

וואלה רעיון בן זונה !

מאיר

צריך להצניח ממלטים באזורי הפגנות תת מקלעים ותחמושת . ורובי צלפים ותחמושת. את זה אפשר כבר להתחיל

גיא

איך אנחנו לא עשינו את זה כבר

מיקי

איך מגבשים הנהגה למחאה הזאת? עם מי המערב יכול לעבוד? שלא יקרה מה שקרה במצרים שהצעירים הפילו את מובארק וקיבלו את האחים המוסלמים בשלטון תוך שנה.

מוג׳י

ההנהגה כבר שם ממתין שיפתחו את הדלתות של כלא אבין. זאת מהפכה וולא מרד …ולא יחזור אחורה.

הייתי פה

האיראנים מעבירים נשק לחמאס ולחזבאלה בלי סוף. למה שאנחנו לא נחזיר להם באותו מטבע?

לפסטן

מילים יפות אבל יש לזכור שגם התערבות מאסיבית מצד מערב יכולה לגרום לתהליך הפוך של דיכוי מהפכה לכן במידה וכן הדבר צריך להעשות בזהירות רבה

Abuali

אני בכלל לא מסכים איתך. אתה אולי עושה אנלוגיה מהסכסוך הישראלי פלסטיני והחשש שמא יציאה נגד חמאס למשל תשתמע כבגידה וסיוע לאויב. זה לא המצב באיראן. הם משוועים לעזרה בינלאומית מכל מי שיכול לתת. המשטר כבר מאשימים אותם שהם עשו יד אחת עם המערב וישראל. כל עזרה שתוגש להם טובה. גדולה כקטנה.

ימני

מוסיף שהמיעוטים האיראנים לא שונאים מאוד את ישראל

ימני

המחאה לא תצליח לבצע הפיכה כל עוד האליטות לא תומכות בה, ואין מי שינהיג אותה. בכל מקרה טוב שלאויבים שלנו(שלטון האייתולות) יש צרות שמחלישות אותם

Tmr

השאלה היא, האם אין הנהגה מקומית לכל מיעוט אתני באיראן. כי אם יש, לכאורה או של לכאורה, אז יכול להיות שאם (בעזרת השם) המהפכה שם תצליח להעיף את המשטר הקיים, איראן למעשה תתפרק למדינות לפי אוכלוסיות המיעוטים שבה; זה בדיוק מה שהאיראנים הכי חוששים ממנו (הרי הם כל הזמן מאשימים את ארה״ב, סעודיה וישראל שזו המטרה שלהן).

שבי

עבודה טובה וניתוח מעניין. תודה

עופר

נשק היה אמור כבר להגיע מזמן ..
הטריגאר רק הגיע ..
המשטר יוציא עןד מעט משאיות עם מקלעים כבדים וירסס ..

הם יכלו כבר לכבוש סמלי שלטון .. וההמון ניה מצטרף ..
מחמיצים כאן בגדול מומנטום !!!

איתי

גם אקדחים זאת אופציה

Nfmgb

נשמע לי מתקבל על הדעת האפשרות
שיש סיוע חשאי של המוסד הישראלי
למורדים…

Tal

מחר נפתח המונדיאל וזה יהיה מבחן למהפיכה ולשלטון
איראן משחקת במונדיאל כולל משחק נגד נבחרת ארה”ב
אני צופה שתהיה רגיעה מסויימת במהומות
לצורך התארגנות מחדש
ולאחר המונדיאל המחאה תתגבר עד להפלת השלטון בעוד שנה וחצי בעזרת ה’

אלי מ

לא נשק, לא סיוע למורדים (דברים שעלולים להתגלות כ״חיבוק דב״ ואף להזיק למהפכה), אלא רק הגברת הסנקציות הכלכליות;

יכולת המשטר האיראני לעצור התקוממויות תלויה (בין השאר) במצבו הכלכלי.
במנגנוני הדיכוי האיראניים (למשל משמרות המהפכה והבסיג׳) עובדים מאות אלפי אנשים, שהם אזרחים לכל דבר, וגם הם עלולים (או ״עשויים״, מנקודת מבטנו) לחצות את הקווים, ואז המהפכה תצליח.

הם לא יעשו זאת כל עוד המשכורת נכנסת בזמנה, וכל עוד היא מספיקה להם לקנות את מה שהם צריכים ולשלם את חשבונותיהם.

לרוע מזלה של האופוזיציה האיראנית, כל ההתקוממויות עד כה התרחשו כשמצבה הכלכלי של איראן, גם אם לא היה טוב, עדיין הספיק לעמוד באמור לעיל.

אילו למשל היתה מתחוללת התקוממות בערוב ימי שלטון טראמפ, כשיתרות המט״ח של איראן התקרבו לאפס, היא היתה מצליחה.

מאז נצחון ביידן, כלכלת איראן התאוששה, לא רק בגלל החלשת הסנקציות, אלא (ובעיקר) עקב הסיכוי שייחתם מתישהו הסכם גרעין, סיכוי ששיפר מיד עם נצחון ביידן את יכולת איראן לקבל הלוואות והשקעות.

דילוג לתוכן