אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

המתיחות בין אזרביג’אן לאיראן וארמניה

משרד החוץ הפקיסטני פרסם היום הודעה שלא מותירה מקום לספק: בעימות בין ארמניה לאזרביג’אן פקיסטן ניצבת לצד אזרביג’אן.
סימנתי באדום את כל הגבולות היבשתיים החסומים בפני איראן על רקע העימות ובצהוב הגבולות היבשתיים הפתוחים בפני איראן: עיראק ופיסת הגבול המצומצמת של ארמניה אותה מאיימת אזרביג’אן לכבוש.
איראן מוקפת כמעט מכל עבריה במשטרים המתנגדים לה ולפעילותה.

Subscribe
Notify of
guest
2 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ניב

למה טורקמניסטן מתנגדת לאירן?

יונתן

אבו עלי אני אשמח להאיר את עיניך בנוגע לסכסוך הנ”ל.
לפי סרטון שראיתי בשפה הרוסית, תסביך האינטרסים של שתי המדינות בסבב הזה הוא שונה. אמ;לק – מעבר הגבול שדיברת עליו הוא לא בדיוק מעבר הגבול העיקרי שמעניין את האזרים.

הארמנים אחרי הסבב הקודם קיבלו אפשרות להעביר דרך מסדרון הומניטרי בשם מסדרון לאצ’ין (Lachin Corridor), שהוא בעצם שילוב של כמה כבישים שמחבר בין שטח ארמניה (דרך העיר ומחוז לאצ’ין) לבין בירת נגורנו קרבאך (חנקנדי, בשמה הארמני סטפנקרט).
כאמור, המסדרון ההומניטרי הושג בהסכם שביתת הנשק בין הצדדים ב2020 והרוסים התחייבו לשבת שם כדי לאפשר לארמנים להעביר את הסחורות. בעקבות המלחמה באוקראינה הרוסים עזבו את האזור (היו שם באזור ה4000 חיילים למיטב הבנתי), והאזרים האשימו את הארמנים שהם מעבירים לתושבי המחוז הארמנים האתניים נשק במסווה של סיוע הומניטרי, וקראו להם חיילי צבא ארמניה. הארמנים הכחישו, אבל במקביל לקריאת ר”מ ארמניה פשיניאן להתנתק מהסיוע הרוסי, ארמניה טענה שאין שם חיילים ארמנים והם בכל זאת התעקשו להעביר דרך אותו מסדרון. לפני כמה שבועות, האזרים העמידו באותו כביש מחסום וקראו לארמנים להעביר סחורות דרך כל כביש אחר ולא משם. הארמנים מתעקשים להעביר משם סחורות בעוד שהאזרים מאיימים על כיבוש אותו מסדרון הומניטרי ובכך לנתק סופית את המחוז מארמניה. מאידך, הם לא מאיימים על שלמותה הטריטוריאלית של ארמניה בגבולותיה הבינלאומיים.

לא רציתי לחפור לך יותר מדי כאן בתגובה, אם תרצה השארתי לך את המייל שלי במידה ותרצה אשלח את הסרטון (יש אפשרות לעשות כתוביות באנגלית אם אתה לא דובר רוסית)

דילוג לתוכן