אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

הפלג השכמי “ערין אלאסוד” מי עומד מאחוריו ומאין צמח?

השם “ערין אלאסוד” או בתרגום לעברית “גוב האריות”, תופס כותרות בתקשורת בשבועות האחרונים בכל הקשור לטרור נגד ישראל באזור שכם.

אנסה להרחיב לכם כאן על הפלג/ארגון הזה, אנשיו, מאפייניו ועל הרגע שהפציע אל עולמנו.
תחילה אקח אתכם חמישה חודשים אחורה בזמן אל ה 25 במאי השנה, אז כתבתי כאן מאמר קצר תחת הכותרת: “שכם רוצה רוצה להיות ג’נין”.

במאמר כתבתי על הקמת “כתיבת נאבלס”, كتيبة نابلس – “גדוד שכם”, בדיוק ע”פ המודל של ג’נין שם משתפים פעולה בצורה הדוקה פעילי גדודי חללי אלאקצא (פת”ח) עם פעילי סראיא אלקדס (הג’האד האסלאמי).

אחד ממובילי המהלך, כתבתי אז היה, אבראהים אלנאבלסי, החבר הרביעי בחולייה השכמית שניצל כשצה”ל חיסל את שלושת חבריה האחרים בתחילת חודש פברואר השנה: מחמד דח’יל, אדהם מברוכ (המכונה “הצ’צ’ני) ואשרף מבסלט. הם חוסלו בירי אינטנסיבי שביצעו חיילי צה”ל לעבר הרכב בו נסעו השלושה .

אלנאבלסי, המשיך להיות מחולל טרור מוביל עד לחיסולו על ידי צה”ל ב 9 לאוגוסט השנה ואגלה כבר בשלב זה – אלנאבלסי היה פעיל במסגרת “ערין אלאסוד” והוא ההרוג המפורסם ביותר שלהם.

ארבעת חברי חוליה זו ואלנאבלסי בתוכם, היו “אנשי העיר העתיקה של שכם” ושם נקבע מקום מושבם – “המשרד” שהיה למעשה אסופת כסאות באחת הסמטאות של העיר העתיקה.

ובכן אותו” גדוד שכם” שהוקם אי שם בחודש מאי במודל הג’ניני, היה מסגרת הבסיס לפלג /ארגון “ערין אלאסוד” שהפציע אל התודעה ב 2 לספטמבר, השנה ביום ה-40 למותם של מחמד אלעזיזי ועבד אלרחמן צבאח – אותם חיסל צה”ל.
השניים חוסלו ב 24 ליולי השנה, במהלך פעולת “סיר לחץ” של צה”ל על בית משפחת אלעזיזי (בית עתיק עם איורי חנוכיה ומגן דוד על קירותיו החיצוניים), שם ע”פ הערכה ניתן מחסה למבוקש אבראהים אלנאבלסי.

היום כבר אפשר לספר שאותו מחמד אלעזיזי (מופיע בתמונת הנושא של הכתבה), אבו צאלח, שנהרג במהלך “סיר הלחץ” , היה למעשה המייסד של פלג “ערין אלאסוד”.

הפלג המשיך לפעול בחשאי וחבריו החליטו להיחשף רק ביום ה 40 למותו של המייסד (שיצא גם לאחר חיסול אלנאבלסי).

בעת חשיפתם הקפידו חברי הפלג להצטלם כשהם עוטים מדים שחורים אחידים עם הכיתוב “ערין אלאסוד” ולוגו ייחודי שעוצב עבורם. באירוע החשיפה הצטלמו חברי הפלג עם אימו של אחמד אלעזיזי, המייסד ועם אמהותיהם של אבראהים אלנאבלסי ו3 חברי החוליה המקורית שחוסלו בפברואר השנה.

הפלג שמונה עשרות פעילים צבאיים, קבע את מקום מושבו, במקום האהוב על הדור שהיווה את ההשראה להקמת הפלג – סמטאות העיר העתיקה של שכם.

מרבית אנשי הפלג הם פעילי גדודי חללי אלאקצא, אך חברים בו כאמור גם פעילי הזרועות הצבאיות של החמאס והג’האד האסלאמי וייתכן אף פעילים עם שיוכים נוספים. השיוך הארגוני, מבחינה תפיסתית, אינו משחק תפקיד, להפך “ערין אלאסוד” מבקשים לטשטש את השיוך הארגוני וליצור מסגרת שפועלת “בשם כל העם הפלסטיני”, מול ישראל אך נמצאת ביחסים טובים עם מנגנוני הרש”פ.
בצילום הקבוצתי הראשון היו קשורים על קני רוביהם סרטים אדומים כדי להדגיש שקנה הרובה שלהם יורים רק לעבר חיילי צה”ל ולעבר ישראלים ולא בשום סיטואציה אחרת. מה שנקרא “טוהר נשק” פלסטיני.

עד היום הצליחו כוחות צה”ל לחסל 5 מבין פעילי “ערין אלאסוד” (חלקם אפילו עוד לפני שהפלג נחשף), ואלו שמותיהם:
מחמד אלעזיזי ועבד א-רחמן צבח (נהרגו יחד)
אסלאם צבוח ואבראהים אלנאבלסי (נהרגו יחד)
סאא’ד אלכוני (חוסל במארב של צה”ל ב 25.9)

פעיל נוסף שלהם שמעורר עניין בשבועיים האחרונים הוא מצעב אשתיה, פעיל גדודי עז אדין אלקסאם שנכנס למעצר מנהלי אצל הרש”פ בשכם אחרי שבית המשפט הפלסטיני הורה לשחררו.

נראה שעוד נמשיך לשמוע מעשרות פעילי “ערין אלאסוד” בתקופה הקרובה בכל הקשור לפעילות טרור בשכם. מאז החשיפה הם דואגים להשאר בכותרות כחלק מאג’נדה מסודרת.

Subscribe
Notify of
guest
13 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
התשבי

תודה על הכתבה המפורטת עם מידע בלעדי

Abuali

בשמחה

יוסי

מידע מועיל ומעניין. תודה! ראיתי שבערוץ טלגרם קטן בשם פלסטיןnet עשו ניתוח דומה כבר לפני שבועיים

דניאל

תודה על המאמר, מסביר יפה את השינוי שעובר האזור

Abuali

בכיף

חוסה ארקדיו

התגובה שלהם לאחר תקרית שתי האמהות שנכנסו לשכם היתה מעוררת הערכה

ע. ב.

ממש ממש לא, הם פשוט מתו מפחד מהתגובה של צה”ל אם הם היו עושים להם משהו. צה”ל היה שובר את הכלים ומחסל את כולם…
זה לא מעורר הערכה, זה מעיד על פחדנות ורצון לבצע פעולות טרור בלי סיכון עצמי.
(כמובן תודה לה’ שלא קרה לנשים האלו כלום, אבל זה בלי קשר)

ע. ב.

אגב עניין המעצר המנהלי, זה לא בגלל שהפת”ח באמת שונא את מצעב אשתיה, אלא דווקא דרך שלהם לשמור עליו בחיים, כי אם הוא יסתובב חופשי צה”ל פשוט יבוא ויחסל אותו ישר. זה ”מעצר” לצורך הגנה ותו לא.

Dayvis

יש שופים שחברים בערין אל עבד?

Abuali

אני לא יודע לנקוב בשמות אבל זה לא יפתיע אותי אם יש כאלה.

יהודי

מי המממן של ערין אלאסוד? דבר כזה מצריך תחזוקה ולוגיסטיקה

יהונתן

תודה על הפירוט! אם כי ההפניות הרבות לאירועים השונים קצת מבלבלות.

שלום

תודה.

דילוג לתוכן