אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

הקרב על גדר הגבול בין ארה”ב למקסיקו : התנגשות של ממש בין ממשל ביידן למשמר הלאומי של טקסס הרפובליקנית

בהמשך לכתבה קודמת, לקריאה לחצו כאן

אירוע מעניין מתפתח בגבולה הדרומי של ארצות הברית עם מקסיקו – במדינת טקסס. בחודשים האחרונים ישנו גל בלתי פוסק של מהגרים אשר מגיע ממקסיקו. לפי מספרים רשמיים, 50,000 מהגרים חצו באופן בלתי חוקי בשבוע האחרון בלבד (!) – המספר הזה לא כולל את 10,000 המהגרים שנכנסו בצורה חוקית באותם ימים, וגם לא את המהגרים הלא חוקיים שלא נתפסו כלל. באשר להרכב המהגרים, לא מדובר רק בלטינים ממרכז ודרום אמריקה, אלא גם בלא מעט מהגרים ממדינות אפריקה ומזרח אסיה שמגיעים למרכז אמריקה ומשם עושים את הדרך לארצות הברית ברגל.

טקסס הרפובליקנית רוצה באופן טבעי למנוע את שטף המהגרים שנכנסים לשטחה, והמושל גרג אבוט החליט להפעיל את המשמר הלאומי של המדינה כדי להילחם בתופעה. בנוסף, אבוט מפעיל מזה שנה וחצי מערך הסעות למהגרים, במסגרתו הסיע כבר עשרות אלפים מטקסס לערים דמוקרטיות כדוגמת ניו-יורק, שיקאגו, ולוס אנג’לס – מה שיוצר משברי הגירה נוספים ברחבי ארה”ב. מרכזי הקליטה קטנים מלהכיל. כמו כן, המושל קידם חקיקה שהופכת חצייה בלתי חוקית של הגבול ללא חוקית ברמת המדינה, מה שיאפשר לשופטים טקסנים לשפוט ואפילו לגרש מהגרים חזרה למקסיקו באופן עצמאי (דבר שאליו מקסיקו מתנגדת – לכן לא ברור איך גירושים שכאלה יצאו בכלל לפועל).

נקודת מתח מרכזית היא עניין המכשולים. הממשל בטקסס טוען שהממשל הפדרלי נכשל בתפקידו, שהגבול פרוץ, שגדרות התיל שהוא מציב הכרחיות, ושמדובר ברכוש של מדינת טקסס. ממשל ביידן טוען שהמכשול מונע מסוכנים פדרליים לפעול בשטח ולעבור לצידו השני במקרי חירום, ושמלתכחילה אין לטקסס סמכות להציב אותם על גבול פדרלי.

נקודה נוספת היא נקודות כינוס המהגרים, מחנות מעצר זמניים שהקימה טקסס כדי לרכז את המהגרים אותם היא עצרה, כדוגמת שלבי פארק (Shelby Park). אנשי משמר לאומי טקסניים פשוט מונעים מסוכנים פדרליים להיכנס למתחם ולגשת למהגרים שבו.

וזה בעצם שורש העניין. למי הסמכות לקבוע את מדיניות ההגירה של ארצות הברית – הממשל הפדרלי, או כל מדינת גבול והמדיניות שלה?

ממשל ביידן פנה לבית המשפט העליון בנושא, וזה פסק לפני כמה ימים ברוב של 5-4 כנגד מדינת טקסס, כשהוא קובע שבסמכותם של סוכנים פדרליים להציב, להסיר ולחתוך גדרות תיל, ושעל המשמר הלאומי של טקסס לאפשר לסוכנים גישה למחנות. מדובר בצו ביניים שנועד להכריע ולפתור את הבעיות הקיימות בין הרשויות באופן זמני, ולא בפסיקה סופית בנושא. דיון נוסף מתוכנן ל-8 בפברואר. חשוב לציין שבבית המשפט העליון יש כרגע רוב שמרני, ובין השופטים שהצביעו בעד ממשל ביידן היו גם מינויים שמרניים של הנשיא טראמפ ושל בוש הבן.

ומה טקסס עושה בינתיים? מנסה להתעלם מפסק הדין. אבוט משחרר הצהרות פומביות שאנשיו ימשיכו להחזיק את הקו, אנשי המשמר הלאומי ממשיכים להציב מכשולים חדשים, וסוכנים פדרליים עדיין מתלוננים שנמנעת מהם גישה לshelby park. חברי קונגרס וסנאטורים עובדים במקביל על חקיקה דו-מפלגתית שתסדיר את המצב, ומשפטנים מטקסס נשבעים להילחם משפטית בנושא לאורך כל הדרך. ביידן מבטיח לסגור את הגבול ברגע שהחקיקה המשותפת תעבור, אבל מחוקקים רפובליקנים לא מתלהבים מהמהלך וטוענים כי בסמכתו של הנשיא לעשות כך כבר כעת.

קרב חריג, מעניין לראות לאן יתפתח.

Subscribe
Notify of
guest
5 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אליסה
אליסה
18 days ago

כמה הערות חשובות:

ממשל ביידן מעודד ומכניס את המהגרים החוקיים באופן פעיל.

הערים אליהן גרג אבוט שולח את המהגרים הן לא סתם דמוקרטיות, אלא ערים שהכריזו על עצמן כ”ערי מקלט” עבור מהגרים בלתי חוקיים – ולכן אבוט למעשה אומר לאותם ראשי ערים: “ביקשתם? קיבלתם”.

העליון פסק לטובת ביידן רק באופן זמני (סוג של צו ביניים), עד לדיון המשך בנושא. לכן, נושא גדרות התיל הוא לא מרכזי אלא טכני. הדיון האמיתי יהיה בתחום החוקתי, והחוקה באופן ברור עומדת לצדה של טקסס בעניין זה. האם לשופטי העליון (שהם פחות שמרנים ממה שהתקשורת מספרת) יהיה עמוד השדרה הנדרש – זאת כבר שאלה נפרדת.

25 מדינות נוספות בארה”ב כבר הביעו תמיכה רשמית בטקסס, ועשר מתוכן שולחות או שלחו כוחות משמר לאומי משלהן.

אכן יהיה מעניין.

דני
דני
18 days ago

כרגע, טקסס מפרה את צו בית משפט העליון. למה? כי היא יכולה. לא כל כך משנה מי צודק פה, יש איחוד וחברות האיחוד מחויבות להישמע לחוקה על פרשנות בית המשפט העליון.

אליסה
אליסה
18 days ago
Reply to  דני

זה ממש לא נכון: טקסס לא מפרה את הצו, כי העליון לא הורה לאף אחד מהצדדים לעשות משהו או להימנע מלעשות משהו. כל מה שהעליון עשה זה להחזיר את המצב כפי שהיה לפני הפניה הראשונה למחוזי בטקסס והעתירה לערכאה הבאה. מה שזה אומר כרגע הוא שאבוט יכול להמשיך לשים גדרות תיל, ביידן יכול לנסות להרוס אותן, ואבוט יכול להגן עליהן. עד כה הנושא החוקתי כלל לא נידון באף אחת מהערכאות.

ריקי
ריקי
17 days ago

מה קראתי עכשיו?… אבו עלי תחזור תחזור אלינו

ימני
ימני
17 days ago

לו הייתי אמריקני אני יודע נגד מי הייתי מצביע

דילוג לתוכן