אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

התקדמות משמעותית בסוגיית המו”מ לפיוס בין חמאס לפת”ח בקהיר

נפח דיווחים גבוה במיוחד מצד חמאס ופת”ח, כלצאחד באמצעות כלי התקשורת הנאמנים לו בכל הקשור למו”מ לפיוס המתקיים בין הצדדים בשבוע האחרון באינטנסיביות בקהיר. משלחת חמאס נמצאת שם בייצוג בדרג הגבוה ביותר – יו”ר הלשכה המדינית אסמאעיל הניה וכן משלחת בכירה של הפת”ח( אך היו”ר, אבו מאזן לא ביקר השבוע בקהיר, הוא יצא אתמול לארה”ב לביקור במהלכו יפגוש גם את טראמפ).
הדיווחים מצד הפת”ח ומצד חמאס מלמדים על התקדמות משמעותית במו”מ לפיוס. דיווחים שונים מעידים כי למעלה מ 90% מהמחלוקות בין הצדדים הגיעו לפיתרון.
לא אפרט כאן את כל הדיווחים מפני שרובם מפי פרשנים, אך הבוקר, לאחר לילה לבן של פגישות בין אנשי המודיעין המצרי למשלחת חמאס, פרסמה חמאס כרוז רשמי ואלו עיקריו:

1. חמאס מודיעה על פירוק הועדה האדמניסטרטיבית לניהול עזה – דבר שהיה התנאי העיקרי והראשון אותו דרשו אבו מאזן ואנשיו. כלומר חמאס, בלחץ המצרים מספקת לפת”ח את מה שביקשה ומגלגלת את הכדור למגרש היו”ר אבו מאזן.
2.חמאס מזמינה את הממשלה הנוכחית( שבראשה עומדת הרש”פ ) להגיע לעזה ולמלא את תפקידה, שלשמו נבחרה.
3.חמאס מסכימה לעריכת בחירות כלליות בשטחי הרשות.
4.חמאס נענית להזמנה המצרית למו”מ להקמת ממשלת אחדות לאומית עם הפת”ח, ויישום הסכם קהיר( 2011 ), על נספחיו.

ברקע הידיעה: מצרים נכנסת בכל הכוח לזירה הפלסטינית. חשוב לסיסי לחזק את ההגמוניה שלו באזור, וע”פ דיווחים שונים הוא לוחץ באופן אישי להשגת הפיוס. אנשי המודיעין המצרי, שמנהלים עבורו את המהלך משתמשים בכל הכלים העומדים לרשותם, ומי שיותר לחיץ בעניין זה היא כמובן חמאס ולכן אנו רואים צעד ראשון פומבי מצידה.
בכיר החמאס מוסא אבו מרזוק, שחרר היום לתקשורת הצהרות לכל עבר בדבר “מצבה הנפלא” של חמאס בזירה המדינית הבינ”ל. הוא טרח לציין שכל המחלוקות עם המצרים נפתרו, אירן תומכת בהם והיחסים איתם מצויינים, רוסיה, לדבריו גם היא תומכת בחמאס והמצב עם ירדן מעולה…
עוד הוסיף כי הקשרים עם דחלאן מצוינים, למרות המחלוקות שזה מעורר עם גורמים שונים בזירה הפלסטינית ומחוצה לה. לדבריו הזרם הפוליטי שח דחלאן הפך לחלק מהזירה המדינית הפלסטינית וחילוקי הדעות בעניין ייפתרו.
חמאס מתאמצת להראות לכולם שהיא יוצאת מן הבידוד המדיני בו היתה מצויה בתקופה האחרונה.

אין ספק שהיא מציגה הישגים לפי שעה, שאלת היישום של הסכם פיוס עם הפת”ח , אם ייחתם, היא השאלה הגדולה באמת.
ועדיין לא שמענו כלום מאבו מאזן.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן