אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

לבנון – ישראל: הכרזה על מו”מ רשמי

נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני הודיע לפני זמן קצר, באופן רשמי (וחגיגי) כי הושג הסכם מסגרת לניהול מו”מ על הגבולות בין ישראל ללבנון באמצעות צד שלישי
השיחות יחלו בתוך שבועיים במטה יוניפי”ל בראש הנקרה. (בשל הקורונה יעזרו במו”מ, בשירות שיחות וידיאו – מקווה שישלחו לינק לזום 😀)

חברים, זוהי הכרזה רשמית, משמעותית ו… פומבית במיוחד.

ברי הכריז על העניין בנוכחות שרת ההגנה ורמטכ”ל צבא לבנון שהוסמכו, בידי הפרלמנט ונשיא לבנון, להיות הגורם הנושא והנותן מבחינתה של לבנון במו”מ זה.

מעניין היה לראות את הגישה האפולוגטית של ברי לאורך דבריו שהתעקש לנתק כל זיקה בין המו”מ להסכמי הנורמליזציה שנחתמו לאחרונה עם ישראל. היה חשוב לו להסביר כי המו”מ על הגבולות הוא עניין שהחל הרבה לפני הנורמליזציה.
ברי דאג להצדיק את המאורע בעובדה שהסכם כזה יסייע לקידום פעילות חיפושי הנפט של חברת טוטאל הצרפתית באזור, המתוכננת להתחיל לפני סוף שנת 2020.

עוד עניין ששווה תשומת לב:
ברי הסביר שלבנון וישראל ביקשו שארה”ב תהיה הגורם המתווך.

(הוא משתמש במינוח אקטיבי: ביקשו. לא נכפה עליהן ולא “נאלצו להסכים”).

בקיצור: כיף כיף כיף.

כתבתי לכם כאן לא מעט בעבר על נושא רישום הגבולות בין ישראל ללבנון וחשיבותו. יש אינטרס אמיתי לשני הצדדים להגיע להסכמה. יש אינטרס כלכלי מובהק ללבנון. מבחינת ישראל התזמון מעולה. לבנון כורעת תחת המשבר הכלכלי ומבחינת עמדת פתיחה למו”מ ישראל לא יכולה היתה לבקש טוב מזה.

אם יושג הסכם כזה, הדבר יעמיד את בסיס קיומו של חזבאללה ככוח צבאי בבעיה. הדבר ישמוט את טיעוניו העיקריים להחזקת כוח צבאי (לא את כולם, אבל בהחלט יחליש את עמדת חזבאללה).
נותר רק לאחל בהצלחה. ואני מקווה שהלבנונים ימצאו בשטחם נפט/גז. זה יהיה אמצעי המיגון הטוב ביותר לאסדות הגז הישראליות מפני חזבאללה.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן