אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

מה הריץ את השריון הישראלי לגבול רמת הגולן ואילו טעויות גרמו לקריסה מהירה של המורדים בדרום סוריה?

הבטחתי לכם מפה שתסביר מה קרה השבוע בדרום סוריה ועל מה רועש האזור כולו.
אני מצרף מפה של דרום סוריה שפרסמתי במוצ”ש שעבר ומפה עדכנית מאתמול. שמתי אותן זו לצד זו כדי שתוכלו להבחין כמה שטח איבדו המורדים בפחות משבוע של קרבות ועד כמה קריסת המורדים דרמטית ומשמעותית.
האזור הצבוע ירוק שבשליטת המורדים הלך והצטמצם ומהלכי הקרב הצפויים של צבא אסד והמליציות האירניות, הגם שהיו צפויים (כפי שפרסמתי במוצ”ש עוד לפני שהחלו הקרבות המשמעותיים) לא נבלמו בידי המורדים. ראשית חיסלו כוחות אסד את” לשון היבשה” הירוקה באמצעות ביתורה באזור בצר אלחריר – הופעלה שם אש כבדה מן הקרקע ומן האוויר והתוצאות לא אחרו לבוא.
המורדים ניסו לקיים קרבות בלימה בניהול קרב כושל במקום להוביל מהלכים יזומים של כיתור וביתור של הלשון האדומה ושל העיר החשובה דרעא – כפי שסימנתי בספרות 1 ו 2 ובחצים הלבנים.
הלחץ האסדי, הרוסי והאירני עשו את שלהם וכפרים רבים נפלו לידיהם באפקט דומינו, לעיתים ללא קרב.
מצד אחד הרוסים הציגו על השולחן אופציה של הסגרת הנשק לצד “פיוס” עם כוחות המשטר ומן הצד השני תקפו מן האוויר. מקל וגזר. אלא שהגזר גם היה סוג של מקל ובחלק מהמקומות דווח שלאחר שהסגירו המורדים את נשקם נקמו בהם המליציות האירניות ואף הוציאו להורג חלק מהמורדים ללא משפט.
שתי מליציות אירניות פועלות לצד כוחות אסד כמעט בגלוי – מליצית אבו אלפצ’ל אלעבאס וחטיבת ד’ו אלפקאר שאנשיהם מצטלמים בשדות הקרב בדרום סוריה.
אם תשימו לב במפה העדכנית מאתמול השטח הירוק של המורדים הצטמצם מאוד והמרחק שנותר בין השטח האדום באזור דרעא והגבול עם ירדן הינו פחות מ 2 ק”מ – שם מצוי הגדוד האווירי ושם מנהלים המורדים קרבות קשים על מנת למנוע הגעה של אסד לגבול כי אז יבותר השטח הירוק לשני שטחים קטנים ומכותרים יותר. באזור זה הצליחו המורדים בימים האחרונים להשמיד 4 טנקים של אסד בטילי נ”ט.
כך או כך מצבם של המורדים מתדרדר והצבע האדום מתקרב לגבול עם ישראל יחד עם גל פליטים וחששות רבים בצד הישראלי. חששות אלו הביאו את צה”ל לתגבר בכוחות שיריון את אזור רמת הגולן ככל שמתקרבים קרבות המאסף של המורדים אל הגבול הישראלי.
מקורות המזוהים עם המורדים משוכנעים שישראל סגרה דיל עם אסד וארה”ב לגבי הכרה ברמת הגולן כשטח ישראלי והמורדים במקרה זה יהיו השה לעולה….

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן