אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

מה מיוחד בפיגוע שביצעו אתמול אנשי דאע”ש סיני באזור העיר קנטרה מזרח ?

אמש דיווחתי בערוץ הטלגרם על פיגוע שביצעו אנשי דאע”ש באזור העיר קנטרה מזרח.
מתווה הפיגוע: אנשי דאע”ש תקפו רכב צבאי.
התוצאה: 4 קציני צבא מצרים הרוגים (גופותיהם הגיעו לבית החולים המקומי) וקצין משטרה מצרי שנעדר (ע”פ ההערכות הוא נלקח בידי מבצעי הפיגוע).
אז מה כל כך מיוחד בפיגוע?
במילה אחת: המיקום.
אם תביטו במפה המצורפת תגלו שהפיגוע בוצע סמוך מאוד לתעלת סואץ כ 150 ק”מ מערבית לאלעריש וכ 200 ק”מ מערבית לרפיח ושיח’ זוויד.

אזור זה כלל לא נמצא בתחום הלחימה שמנהל צבא מצרים כנגד אנשי דאע”ש בצפון סיני. עיקר הרוגי הצבא המצרי והאירועים השוטפים המדווחים על בסיס יומי מתרחשים באזור רפיח, שיח’ זוויד ואלעריש.
אלקנטרה מזרח נמצאת מחוץ למשחק הזה. לפחות עד אתמול. אלקנטרה מזרח נקראת כך מפני שהיא נמצאת ממש על הגדה המזרחית של תעלת סואץ – אזור אסטרטגי מבחינת המצרים בכל מובן.

בסוף אוקטובר פרסמתי בערוץ הטלגרם ידיעה מפורטת המבוססת על מקורות אזרחיים ומוניציפלים אודות תנועות חריגות של אנשי דאע”ש דרומית לכפר אלמידאן (באזור הנקודה האדומה המוקפת שסימנתי על המפה המצורפת).
אם תשימו לב ישנה גישה נוחה מאזור זה לאוטוסטרדת אלקנטרה-רפיח.
עוד עניין: בשבוע שעבר ביצעו אנשי דאע”ש פיגוע קשה נגד נוצרים קופטיים דרומית לקהיר באזור אלמניא.
זאת לאחר תקופה של כמעט שנה שבה מתווה הפיגועים של דאע”ש היה יחסית קבוע ו”רגוע” (בד”כ מטעני חבלה וירי נק”ל לעבר חיילים מצרים ברפיח, שיח’ זוויד ואלעריש).
בשבוע האחרון שני פיגועים שחורגים מהמתווה הזה. בעיקר מבחינת המיקום.
ייתכן והלחץ שמפעילים המצרים כבר תקופה ארוכה אל מול כיסי ההתנגדות של דאע”ש בצפון סיני דוחפים את אנשי הארגון לאסטרטגיה חדשה ובה מוקמים בסיסי יציאה לפיגועים ואזורי התבססות חדשים. הרחק מאזור הלחימה המוכר בצפון סיני וזאת מכמה טעמים. כך הם משדרים לא-סיסי שהמבצע שלו נגדם לא יעיל. ומראים לו שהם יכולים להבעיר גזרות נוספות במצרים הרחק מסיני. זוהי גם דרך לנסות ולהקל על אחיהם הנמצאים במערכה עיקשת מול המצרים ברפיח, שיח’ זוויד ואלעריש.
בכל מקרב הדבר מעיד בהחלט על תעוזה, חשיבה מחוץ לקופסא ובעיקר על יכולות פיגוע בגזרות המרוחקות מאות קילומטרים ממעוזם החזק והמוכר.

כשלוחצים על המורסה בנקודה אחת היא עלולה להשפריץ בנקודה אחרת…

בפרק הבא: למה אנשי דאע”ש סיני לא עורכים מתקפות נגד חיילי צה”ל? מה אומרת תאוריית הקונספירציה הערבית ומה הסיבה האמיתית?

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן