אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

מי יורה רקטות מעזה לישראל? האם חמאס מנסה לגרור את עזה לסבב לחימה ? למי יש אינטרס ואיך משתלב כאן נסראללה? זהירות סקירה ארוכה.

בחודש שעבר מאז הכרזת טראמפ בעניין ירושלים ,נורו לעבר ישראל עשרות רקטות קצרות טווח. היקף הירי חריג בהחלט והוא הגבוה ביותר מאז צוק איתן.
מה אנחנו יכולים להסיק מכך בודאות?

יש גורמים בעזה שמעוניינים לגרור את עזה לסבב לחימה מול ישראל.

ומה עוד ניתן להסיק?

יש בעזה גורמים מרסנים!
העובדה היא, שלמרות ירי זה, ולמרות מבחני רגישות משמעותיים שעברו על עזה בחודשים האחרונים (נזכיר בעניין זה את הפצצת מנהרת הגא”פ ומותם של 12 אנשי חמאס וגא”פ, נוסף על מספר הרוגים לחמאס מתקיפות צה”ל בחודש האחרון)- אנחנו עדיין לא נמצאים בסבב ולא רק ב”אשמת ישראל”. צריך לפחות שניים לטנגו הזה.
אז מי הם הגורמים הבוחשים בקדירה העזתית מלבד ישראל? חשוב מאוד להבחין ביניהם ,להכירם ולהבין את האינטרסים של כל אחד מהם.

1.תנועת החמאס- הריבון בפועל – אפשר לכנותה ,לא בציניות בכלל – “המבוגר האחראי” ברצועה.
מאז צוק איתן לא ירו אנשי החמאס ולו רקטה אחת לעבר ישראל.
לתנועת החמאס יש הכי הרבה מה להפסיד בשלב זה מעימות מול ישראל ברצועה. הנהגתה הצבאית והמדינית עלולות/עשויות להפסיק להתקיים. בשונה מימי צוק איתן, ניתן לשער שבפת”ח ישמחו, בעת הזו לקחת את המושכות ,במידה וישראל תחליט “לנקות” את עזה משלטון חמאס ולהחיל ריבונותם בעזה. לראשונה מזה זמן יש כאן תחליף נראה לעין לשלטון חמאס- במקום הואקום השלטוני ממנו חששה ישראל בסוף צוק איתן ,במידה ושלטון החמאס היה נופל. עוד בעניין הפת”ח, נכון לעכשיו אבו מאזן מתנהג קצת כמו פירומן ולוחץ את העזתיים בעוצמה מן הפן הכלכלי.
2.תנועת הג’האד האסלאמי- הכוח הצבאי השני בגודלו ברצועה אחרי חמאס. תנועה מילטנטית . מקבלת מימון והכוונה מאירן. באופן הצהרתי- מיישרת קו עם החלטת חמאס שלא לפתוח בעימות בעת הזו, למרות רצונה בנקמה על הרג אנשיה בפיצוץ המנהרה ולמרות הכוחות המושכים בתוכה לכיוון של הסלמה צבאית. ניתן להבחין בסימנים למאבקי כוח בתוך הנהגת התנועה וכן בין הפנים לחוץ בסוגיות שונות- בהן ההסלמה מול ישראל.

3.הסלפים- קבוצה קטנה ,המונה כמה מאות פעילים צבאיים . מפוזרת ברחבי עזה, במספר רב של ארגונים ותאים קטנים .בעלי אג’נדה דתית קיצונית-קרובים מבחינה אידיאולוגית לדאע”ש. בשנה האחרונה ביצעו ירי רקטי נקודתי לעבר ישראל מדי כמה שבועות. הסיבה לירי שביצעו היא לפגוע בארגון חמאס שעוצר את אנשיהם ומתנגש עם האידיאולוגיה שלהם. באמצעות הירי הם גורמים לתגובה ישראלית שפוגעת בחמאס. זה קו שאפיין אותם עד כה ועדיין נמשך. למרות טענות רבות בישראל הירי של הסלפים אינו מתואם עם החמאס. עובדה זו היא סיבה מרכזית לתגובות המדודות מאוד של ישראל כלפי מטרות חמאס. לישראל יש קושי לפגוע בפעילים הסלפים בשל אופי התארגנותם ובשל אופן הירי שלהם כלפי ישראל. – כמו למצוא מחט בערימת שחת.

4.פלגים צבאיים קטנים עזתיים (אפשר לומר קיקיוניים)- ברצועת עזה מצויים פלגים צבאיים קטנים רבים שהתפלגו והתפצלו מתוך תנועות גדולות יותר. כאן אני מכוון לפלגים דוגמת פת”ח אינתיפאדה וכתאיב אלמוג’הידין (שפרסמו את הסרטון עם אלוף פד”מ לאחרונה)- הקשר בינם לבין הפת”ח הוא בשם בלבד. בעבר התפצלו מתוך הזרוע הצבאית של הארגון- גדודי חללי אלאקצא והיום הם מזוהים עם השפעה אירנית וקרבה אידיאולוגית וככל הנראה קצת מעבר לארגון הג’האד האסלאמי.
קבוצה זו היא המעניינת ביותר בעת הזו, מפני שהיא כמעט ואינה מוכרת ,והיא מחזיקה ארסנל צבאי שיכול לגרור את האזור לסבב לחימה. הגורמים השולטים בה אינם לחלוטין ידועים וגלויים והיא לעניות דעתי עומדת מאחורי העלייה בשיגורים לעבר ישראל בחודש האחרון, לצד המנה הסלפית הקבועה של השיגורים.

5. המרכיב האירני – בראשות מפקד כוח ירושלים במשמרות המהפכה האירניים- קאסם סולימאני.
קאסם סולימאני הוא דמות מפתח באזורנו בשנים האחרונות. הוא המוציא לפועל של התוכנית האירנית להתפשטות במרחב. בניצוחו , מצליח התמנון האירני לשלוח זרועות ארוכות ולהשיג הישגים משמעותיים על קרקע המציאות. סולימאני שואף ליצור ברית הגנה-התקפה סביב גבולותיה של ישראל, בה חברים מיטב כוחות הפרוקסי השיעים ,בשירותה של אירן:
גזרת דרום לבנון – חיזבאללה
גזרת הגולן- חיזבאללה וכוחות פרוקסי שיעים נוספים המתבססים ,בין אם בגלוי ,בין אם בחשאי ובין אם במרחק נסיעה קצרה מגבול ישראל בגולן.
גזרת עזה- הג’האד האסלאמי, ארגוני לווין מקורבי הג’האד האסלאמי. השפעה מסויימת אך פחותה על תנועת החמאס.
לא לחינם נתן ,ציר ההתנגדות השיעי, פומבי לשיחתו של קאסם סולימאני עם ראשי הזרועות הצבאיות של הגא”פ ושל החמאס. לא לחינם מופיעים פרסומים מרכזיים סביב פעילות צבאית של זרועות אלו כחלק מהדוברות הרשמית של אסד,חיזבאללה וציר הרשע מטעם אתר “אלאעלאם אלחרבי”- זהו שינוי שחל בחודשים האחרונים ומעיד על צירופם הפומבי לכוחות הנתמכים על ידי אירן.
לצד זה חשוב לציין את נאומו של נסראללה אתמול בערב בו ביסס באופן הצהרתי וכמעט רשמי ,ברית הגנה- התקפה של חיזבאללה עם ארגוני ההתנגדות ברצועה. האירנים וחיזבאללה מבקשים לחזק את ההרתעה מול ישראל באמצעות משוואה חדשה- ברית אזורית . אני מאמין שלא מן הנמנע ,שבמסגרת ברית זו ,חזית צפונית תצטרף ללחימה בחזית הדרומית ולהפך כחלק מאותה ברית. לנסראללה היה חשוב מאוד אתמול להדגיש בראיון את שיתוף הפעולה והתמיכה של הארגון לכלל הפלגים הפלסטינים, בכלל זה לפת”ח כנגד ישראל וגם על רקע סוגיית ירושלים- שמהווה תירוץ לא רע מבחינתם.
חשוב לציין שאירן לא תהסס להקריב את כל כוחות הפרוקסי שלה ולהלחם עד טיפת דמו של הפלסטיני האחרון במאבק מול ישראל- במלחמת פרוקסי – בשר התותחים הרבה יותר זול.
עוד ראוי לציין כי אירן הצליחה לבסס עורף לוגיסטי יבשתי באמצעות הכיבושים בשנה האחרונה בעיראק ובסוריה באמצעות כוחות הנאמנים, מטהרן ועד ביירות.

בין כל הגורמים שמניתי, חמאס היא האחרונה שתרצה לפתוח בסבב לחימה מול ישראל וזו הסיבה העיקרית שאיננו נמצאים כעת בסבב. אחזור על עמדתי מן השבוע שעבר . לו רצתה חמאס בעימות (ואני לא רואה סיבה כזו כעת), זה היה קורה בלחיצת כפתור.
אין לה שום אג’נדה של כניסה מדורגת לעימות והיא לא צריכה חודש שלם של ירי רקטות מן הסוג הנחות ביותר לעבר שדות פתוחים המרחב אשכול כדי להגיע לעימות. ואם לא רצתה שהאשמה תפול עליה יכלה לצייד את אותם “ארגונים סוררים” ברקטות קצת יותר משמעותיות…”שנגנבו” מאחד ממחסני התחמושת התת קרקעיים.
בחמאס יודעים שאם טביעת אצבעם תתגלה על הרקטות הנורות לישראל- המשמעות היא סבב- והם עדיין לא שם.
זה לא אומר שגורמים מילטנטיים בגא”פ שמושכים בתוך התנועה לכיוון של עימות עם ישראל או ארגונים קטנים וקיצוניים יותר המושפעים מאג’נדה אירנית לא יכולים לגרור את האזור כולו לכאוס.
ישנן תגובות ישראליות עימן חמאס לא תוכל להשלים ותאלץ, בניגוד לרצונה להצטרף לסבב לחימה ברצועה.
נקווה שגם את “ההתחממות ” הזו באזורנו ,נצליח לעבור ללא עימות, אך בהחלט ניתן לומר שהסיכוי לעימות בשנת 2018 גבוה מבעבר. כוחות הפרוקסי האירניים ובראשם חיזבאללה ,הרבה יותר פנויים השנה ….

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן