אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

מי עומד מאחורי השיגור הלילה לעבר ישראל?

אתחיל בתשובה לשאלה מי לא עומד מאחורי השיגור הלילה. להערכתי חמאס אינה עומדת מאחורי השיגור הלילה.
הערכתי זו מבוססת על מספר גורמים:
1. לחמאס אין בעת הנוכחית אינטרס לחמם את הגזרה אלא להפך להנמיך את גובה הלהבות במיוחד לאור העובדה שהמשלחת המצרית נמצאת באזור כבר שבוע ומאמצי המשלחת כבר נושאים פרי ונראות תוצאות בשטח. אירועי ההפגנות השונות בשבוע האחרון התקיימו בעצימות נמוכה בהשוואה לשבועות קודמים.
2. סוג החימוש שנורה אמש נמצא אצל מספר רב של פלגים בעזה והוא אינו “נדיר” כמו סוג החימוש שנורה לעבר באר שבע באירוע הקודם.
3. התכונה והשיח ברשתות נראים שונה מאשר באירוע הקודם אצל מגוון רחב של גורמים החל בתומכי חמאס, דרך פלגי הפת”ח והגאפ השונים וכלה בגורמים סלפיים.
4. חמאס לא הגיבה הלילה לירי הישראלי ולמעשה “שברה” את משוואת תקיפה תענה בתקיפה אותה ביססה בדם בחודשים האחרונים. אגב היא נהגה כך הלילה מפני שהירי הרקטי אתמול “חרג מכללי המשחק המקובלים ” – לא היתה לו סיבה מבחינת חמאס ולכן היא “הסכימה” לקבל את ה”עונש” בהבנה.

אז מי כן ירה?
אם נלך בעקבות נתיב האינטרסים אנו צריכים לחפש מישהו שההתקדמות באפיק הרגיעה מפריע לו. אנו צריכים לחפש מישהו שישמח להביך את חמאס ושרוצה “לקלקל לה”.
מי שיכול להיות בצד זה של האינטרס אלו הם הסלפים, או גורמים המזוהים עם הפת”ח או פלגים פרו איראנים.
להערכתי הסיכוי גבוה יותר שמדובר באחת משתי האפשרויות הראשונות שהצגתי, ובדיוק בסדר בו הצגתי אותן.

ונשאלת השאלה איך זה שיש שיגור מתחת לאף של חמאס, היא הרי שולטת באופן אבסולוטי בשטח? הרי שום דבר לא יוצא מהרצועה בלי אישור שלה….

זה נכון שחמאס שולטת בצורה אבסולוטית ברצועה יחד עם זאת סגירה הרמטית של 100% גם היא לא מצליחה להשיג (צריך לומר באותה נשימה שגם צבא מתקדם מאוד עם ציוד טכנולוגי ראשון במעלה לא מצליח לאבטח בצורה הרמטית קו גבול ארוך.. ויש כמה דוגמאות שאני משער שאתם יכולים להעלות על דעתכם..)
אסביר באמצעות דוגמא נוספת. אין לאף אחד ספק שחמאס לא מעוניינת שמשת”פים של השב”כ יצליחו לברוח מהרצועה ולהתחמק מעונש אך יחד עם זאת בשנים האחרונות הצליחו לא מעט עזתיים לחצות את הגדר לישראל למרות כוחות הגבול שהציבה חמאס באזור הגדר.

לסיכום, חמאס בהחלט לא מעוניינת בעימות רחב ברצועה ומאוד מעוניינת בהשגת רגיעה.
אפשר לומר בדיוק אותו הדבר על ישראל.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן