אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

ראש הממשלה לשעבר, לפיד: “חמאס לא ירה ולא אפשר ירי טילים לעבר ישראל” – בדיקת עובדות

הרבה פעמים כתבים ופוליטיקאים מנצלים את הזיכרון הקצר של הציבור באשר לאירועים הקשורים לרצועת עזה. למרבה השמחה ברוב המקרים אפשר לעשות מבחן עובדות אפקטיבי היות והנתונים מתועדים ונגישים לכולם. בואו ננסה לעשות גיא זוהר…

היום פרסם ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד את הקטע המצורף (צירפתי רק את החלק בדבריו שנוגע לעובדות ולא את החלק הנוגע לויכוח הפוליטי ולמשמעות – א”ע):

“הממשלה חלשה וחמאס מרים ראש
במשך שנה וחצי שבהם נוהל הבטחון בידי הממשלה שלנו, החמאס לא ירה טילים לעבר ישראל, הג’יהאד האיסלאמי הוכה מכה קשה וארגון “גוב האריות” נמחץ כמעט לחלוטין. החזרנו את ההרתעה מולו בזכות מדיניות של אפס-סובלנות בעזה ומערכה עיקשת ומבוקרת בג’נין ושכם. אפילו בזמן מבצע “עלות השחר” חמאס לא ירה. עכשיו, חודש אחרי שהוקמה הממשלה החדשה, חמאס מאפשר ירי טילים על ישראל.
הירי לא נבע ממספר ההרוגים בג’נין – בתקופה שלנו חוסלו יותר מחבלים ביו”ש מאשר בכל שנה משנות נתניהו…”

ניגש לעובדות:

1.לפיד טוען חמאס לא ירה (ירתה – א”ע) טילים לעבר ישראל במשך כהונת ממשלת בנט – לפיד. ממשלה זו כיהנה מ 13 יוני 2021 ועד ל 29 דצמבר 2022.
במהלך תקופה זו קיבלה הזרוע הצבאית של חמאס אחריות רשמית על פעולות צבאיות 3 פעמים:

19.4.22 – שיגור טילי כתף לעבר כלי טיס של חיל האוויר במהלך תקיפה בעזה.

2.5.22 – פיגוע בסלפית (לא שיגור)

4.12.22 שיגור טילי כתף לעבר כלי טיס של חיל האוויר במהלך תקיפה בעזה.

זאת ועוד ב 1.1.2022 שוגרו שתי רקטות ארוכות טווח של חמאס לעבר תל אביב.

שורה תחתונה: במהלך כהונת ממשלת לפיד בנט חמאס שיגרה פעמיים טילים לעבר כלי טיס של חיל האוויר, בדיוק כפי שעשתה הלילה (השיגור של חמאס הלילה הוא נקודת הייחוס של לפיד – א”ע) וכן שיגרה רקטות לעבר תל אביב ביום הראשון של שנת 2022.

2.”הג’האד האסלאמי הוכה מכה קשה” – לפיד מתייחס כאן למבצע עלות השחר המוצלח במהלכו חוסלו בכירים בג’האד האסלאמי.
בעבר פרסמתי כאן השוואה של מבצע עלות השחר למבצע חגורה שחורה שנערך בנובמבר 2019, בזמן ממשלת נתניהו עם נתונים כמעט זהים. חגורה שחורה כלל גם תקיפה בחזית נוספת – סוריה, שם הותקף ביתו של מזכ”ל הג’האד האסלאמי.

3.” ארגון גוב האריות נמחץ כמעט לחלוטין ” – זה נכון, אבל צריך לומר ביושר שהארגון הוקם ביולי 2022 – במהלך ממשלת לפיד בנט והוא עדיין מתפקד אם כי ברמה פחותה. כלומר ירושה מהממשלה הקודמת לנוכחית.

4. “אפילו בזמן מבצע עלות השחר חמאס לא ירה”

זה נכון. בדיוק כמו במבצע חגורה שחורה בנובמבר 2019, תחת ממשלת נתניהו. גם אז חמאס לא שיגרה רקטות.

5.”עכשיו חודש אחרי שהוקמה הממשלה החדשה חמאס מאפשר ירי טילים על ישראל”.
קודם דיבר לפיד על “חמאס ירה” ועכשיו הוא מדבר על “חמאס מאפשר ירי”. צריך להבין שזה הבדל גדול מאוד. למשל במהלך אוגוסט האחרון – במסגרת מבצע עלות השחר חמאס אפשרה לג’האד האסלאמי ולפלגים נוספים לשגר כ 1100 רקטות לעבר ישראל (בחגורה שחורה שוגרו רק 450).
מעבר לכך מאז מבצע שומר החומות ועד למבצע עלות השחר באוגוסט האחרון, שוגרו מעזה לישראל למעלה מ 20 רקטות. האם חמאס לא איפשר אף אחת מהן?

תגידו שאני קטנוני שהרי ברור שבמהלך מבצע כמו עלות השחר חמאס תאפשר ותגידו שגם כל הרקטות ששוגרו במהלך כהונת ממשלת לפיד היו ללא ידיעתה של חמאס ולו ידעה לא היתה מאפשרת… ותגידו גם שבטח לפיד התכוון לירי הרקטי שבוצע הלילה, לאחר ובמהלך תקיפת צה”ל לפנות בוקר, שהרי הרקטות שוגרו כחלק מהתגובה לתקיפות ולכן זה בטח תחת קטגוריה “חמאס אפשרה”.

אז אלך לחומרא ואראה לכם שמה שקרה הלילה היה זהה לחלוטין למה שקרה לדוגמא ב 3-4 לדצמבר 2022, לפני כמעט חודשיים, בזמן כהונתו לפיד כראש ממשלה. הנה הפרטים לפניכם:

ב 3.12.22 מעט לפני השעה 20:00 שוגרה רקטה לעבר העוטף, כך ע”פ הצהרת דובר צה”ל.

ב 4.12.22 מעט אחרי השעה אחת לפנות בוקר החל צה”ל לתקוף בתגובה לשיגור הרקטה. דקות אחדות אחרי תחילת התקיפה שיגרה הזרוע הצבאית של חמאס טילי כתף לעבר כלי הטיס של צה”ל (וגם קיבלה על כך אחריות רשמית כפי שציינתי מעלה וכפי שקרה לפנות בוקר היום).

בשעה 01:22 דקות כעשרים דקות לאחר תחילת תקיפת צה”ל דיווח דו”צ על שיגור רקטי לעבר העוטף – בדיוק כמו שקרה היום אחד לאחד….

6.”בתקופה שלנו חוסלו יותר מחבלים ביו”ש מאשר בכל שנה משנות נתניהו…”

בואו ננתח את שנת 2022 שהיתה כמעט כולה למעט יומיים בסופה, תחת כהונת ממשלת לפיד בנט ובמהלכה נפתח מבצע “שובר גלים” שמטרתו דיכוי הטרור שיוצא משטחי הגדה.
בכל שנת 2022 נהרגו בשטחי הגדה וירושלים , למניין הפלסטינים 171 “שהידים” (חוץ מ 53 עזתיים ממבצע עלות השחר אבל לפיד התייחס לגדה אז נשווה תפוחים לתפוחים).
ממשלת נתניהו מכהנת כמעט חודש.

בחודש האחרון, שהוא חודש מלא בממשלת נתניהו מספר “השהידים הפלסטינים” הגיע כבר ל 30.

 

סוף דבר

פוליטיקאים מימין ומשמאל אוהבים לקשור לעצמם כתרים על פעילויות צבאיות שאירעו במהלך כהונתם. העובדות מוכיחות שלא משנה מי עומד בראשות הממשלה הצבא מתנהג בדיוק אותו הדבר. אגדיל ואומר הצבא מחליט ורוב מוחלט של המקרים הדרג המדיני מאשר כחותמת גומי.

אם זה בסוגיית תשלום המשכורות והדולרים לחמאס ואם זה באופי התגובות לירי מעזה. הכל אותו דבר. הפרמטר המשפיע ביותר על אופי התנהגותה הצבאית של הרצועה ו”האומץ” שלה הוא המרחק מהמבצע הצבאי המשמעותי האחרון.

ככל שנתרחק על ציר הזמן ממבצע “שומר החומות” בו הוכתה חמאס קשות, כך תצליח חמאס לשקם את יכולותיה הצבאיות ותקבל “אומץ מחודש”, עד לסבב הבא וחוזר חלילה…

אומר זאת בצער, אין חדש תחת השמש בכל הנוגע להתנהלותה הצבאית של ישראל מול הרצועה: ממשלת נתניהו הקודמת, ממשלת בנט לפיד, ממשלת נתניהו החדשה – כולן נוהגות באותו האופן ומאשרות ע”פ רוב את מה שרוצה הצבא.

Subscribe
Notify of
guest
14 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
אריאל

תודה רבה על הכתבה ועל התוכן בכלל.
מה אתה היית מציע?
איך אתה חושב שצריך להתנהל מול הרצועה?

מוקי

תודה אבו עלי היקר!
אם לא היית קיים היה צריך להמציא אותך…
שבת שלום ומבורך.

ציון

תודה לך, אני מסכים עם רוב מה שכתבת.
אבל, יש לי מילה אחת בשבילך: בלונים.
תופעה שהתחילה אצל ביבי ונעצרה אצל בנט.

Abuali

אי אפשר להתעלם מהאפקט הדרמטי של שומר החומות על הסוגיה הזו.

מתן לוי

ממליץ בחום לצרף קישור מקוצר שיקל על השיתוף, הקישור שנוצר כשמנסים לשתף מאוד ארוך.
יכולים להשתמש בזה:
https://cutt.ly/f9EvTxw
תודה אבו עלי אתה אלוף!!!

Tmr

איזה כיף ליהיר לפיד שטווח הזיכרון של עדר תומכיו קצר מזה של דג. איזה כיף לו שהוא יכול לשקר. איזה כיף לו שהוא יכול להסית. והאם מישהו באמת יגיד משהו (תקשורת, תומכי המחנה שהוא עומד בראשו)? חחחח הצחקתם אותי. יהיר לפיד הצית את יהודה ושומרון כמעט כמו שהאזור בער בתקופת האנתפאדה השנייה, 20 שנה לפני ממשלת האסון שהקים. עד אז האזור היה הרבה יותר שקט (יחסית כמובן). יהיר לפיד בונה על זה שעדר תומכיו הוא שטוף מוח, כרות אונה, מוסת ומלא שנאה, ולכם הוא יכול להפיץ את
השקרים שלו. מצב ביטחון המדינה לא היה יכול להיות גרוע יותר תחת שלטונו הרעוע, החלש והרופס. חחחח עאלק (תנועת) חמאס לא ירתה 🤦🏻.

Tmr

ההבדל המהותי הוא שהשמאל בראשות לפיד התיימר כאילו ״לתקן״ את מה שנעשה או לא נעשה בעבר בממשלות נתניהו, אבל במקום זאת, יהיר לפיד רק יצר נזק גדול הרבה יותר. מדיניות ״כלכלה תמורת שקט״ שלו יתרה רק יותר רעש; כספי התרומות לעזה כבר לא עוברים באישור של ישראל, כי ישראל היא כבר לא שחקן בעניין הזה, מכיוון שהכסף עובר מקטר לאו״ם ומשם לעזה (אולי זה נראה טוב יותר, אבל איבדנו מנוף לחץ); תחת שלטונו צצו ארגוני טרור חדשים, כדוגמאת ערין אל-אסוד, סניפים של ארגוני טרור חדשים קמו בעוד ערים ברשות והתחזקו מאוד, החלה תופעה מאסיבית של פיגועי טרור על ידי פעילי מנגנוני הביטחון של הרש״פ. והשיא – 30 נרצחים בפיגועי טרור בסך
הכל שנה וחצי של שלטון (שנה של ממשלת קבע ועוד חצי שנה של ממשלת מעבר). הרבה הרבה הרבה יותר מכל שנה וחצי בממשלות נתניהו הקודמות. וכל זה בגלל החולשה שהראה לפיד אל מול אבו מאזן, אל מול החמאס והג׳האד האסלאמי ואל מול הטרור, כי ברגע שהוא התחיל לתת להם דברים, הפלסטינים רק זיהו חולשה. זה, בניגוד לדעה ההזויה של השמאל, שנתינה לפלסטינים באה מתוך עמדה של כוח. זה מראה עד כמה השמאל בכלל לא מבין בתרבות הערבית-פלסטינית. עד כמה הוא חושב שערכיו ״הנאורים״ חלים על כולם. וזה הבסיס לחולשה שהציגה הממשלה של יהיר לפיד והשמאל, שהפלסטינים זיהו וניצלו. רק שעכשיו נגמרו המשחקים; גמרה החולשה; נגמרה הרפיסות.
אז יהיר לפיד, תפסיק להסית, לשקר ולהפיץ שנאה ודה-לגיטימציה. הממשלה שלך הייתה כושלת ביותר בתולדות המדינה, במיוחד בביטחון.

Tmr

חשוב רק לזכור, שמי שבאמת מנצל את טווח הזיכרון הקצר של הציבור (או יש לומר ציבור הבוחרים שאליו פונים) זה אנשים כמו לפיד ופוליטיקאים אחרים מהשמאל. וזאת מסיבה פשוטה – תקשורת המיינסטרים לא תעשה להם בדיקת עובדות. לנתניהו או לפוליטיקאים אחרים מהימין יעשו בדיקת עובדות באופן אוטומטי כמעט כמו שאותם אנשים המתקראים עיתונאים נושמים, וזה יעשה במהירות הבזק, לפעמים גם בשידור חי.

א׳ קצין בכיר

כתבת על פניו דברים נכונים למעט השורה האחרונה
בסוף הצבא יפעל ברצועה בהתאם למדיניות הממשלה.
אם הצבא היה מתנהל לפי דבריך כרצונו היינו פוגשים תמרון קרקעי ברצועה. דווקא בנושא של תקיפות ותמרון קרקעי הדרג הצבאי לא קובע, זה רק הדרג המדיני ולכן לא ראינו תמרון קרקעי בכמעט עשור האחרון.

שלומי

מעט מהרת לעשות סטטיסטיקות של דם. מותר גם לך להיות מאוזן

Df sl

חבל שאתה נכנס לפוליטיקה.. הרסת לי את ההנאה מלעקוב אחריך..

שולתתתת1

היתרון של בנט לפיד שהיה ממשלת אחדות
זה יתרון משמעותי לכל ממשלה.
אגב בנט עולה כמה דרגות מעל לפיד ומעל ביבי.
העובדה שעכשיו מדובר ממשלת ימין חרדים ולא אחדות זו בעיה.

ברזי

דבר אחד אף איש ימין לא יכל להכחיש אף שינסה בכל כוחו.שדות העוטף בערו בזמן ממשלות נתניהו.ממשלת השינוי הגיבה על הבלונים כאילו היו טילים והצליחה .בכירת השדות בעוטף הופסקה.

Avraham

אתה אומר שצריך ליטול את המושכות מידי צה”ל ופחות להקשיב לאנשיו כדי לשנות את המדיניות מול הרצועה ולהפוך את המצב ליותר טוב?

דילוג לתוכן