אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

רצועת עזה: העימותים על הגדר והדולר הקטרי – ניתוח תמונת המצב

היום אחה”צ התפרסמה בכלי התקשורת הפלסטינים ידיעה בעלת משמעות שלא זכתה לחשיפה רבה בצד הישראלי: משרד האוצר של חמאס בעזה הודיע כי רק 55% ממשכורת חודש אוגוסט ישולמו לפקידים במגזר הציבורי בעזה במקום 60% כבדרך כלל. כמו כן משכורת אוגוסט תשולם לפקידים ב 20 לספטמבר במקום בתחילת החודש כפי שהיה נהוג בעבר.

סוכנות הידיעות “פלסטין אלאן” דיווחה ממקורותיה במשרד האוצר של חמאס כי הקיצוץ במשכורות פקידי הממשל ברצועה (להלן “פקידי חמאס”) נובע מירידה בהכנסות האוצר בעזה, במיוחד בכל הקשור להכנסות מהצד המצרי במעבר רפיח. ע”פ מקורות אלו משרד האוצר של חמאס סובל מגירעון של 116 מיליון ש”ח.

שלשום דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית בראמאללה, “צדא ניוז” על “טונים צורמים” בין בכירי חמאס לקטרים, על רקע ביקורו האחרון של השגריר הקטרי ברצועה בו הובהר כי קטר אינה מעוניינת להמשיך ולהעביר את התרומה הקטרית במתכונתה הנוכחית וכי יש בכוונתה לקצצה ולעבור לפתרונות קבע במקום תשלום חודשי.

כמו כן דיווחה סוכנות הידיעות “צדא ניוז” כי לפני כ 3 חודשים חדלה קטר בפתאומיות מהעברת 7 מיליון הדולר מדי חודש בעבור פקידי חמאס (סכומים שהיו מועברים בצורת דלקים דרך מעבר רפיח מהצד המצרי – כנראה לזה רמזו בדיווח של “פלסטין אלאן” על סכום הגירעון של האוצר החמאסי).

המפגש בין בכירי חמאס והשגריר הקטרי, ע”פ אותה סוכנות, הסתיים במבוי סתום והשגריר עזב מבלי שהתפרסמה הודעה מצדו או מצדה של חמאס כפי שהיה נהוג עד כה בביקוריו הקודמים.

במילים אחרות: חמאס נמצאת עכשיו בעיצומו של מו”מ על כסף קטרי. היא משתמשת בכלים העומדים לרשותה על מנת להפעיל לחץ על ישראל כדי שזו תפעיל לחץ (כמו במקרי עבר) על קטר להזרים את הכסף לרצועה.
מאז שעזב השגריר הקטרי את הרצועה ניתן להבחין בהסלמה בהתפרעויות על הגדר ברצועה. חמאס רוצה דולרים.

אמש נקטה ישראל בצעד ענישה ראשון בעקבות הסלמת האירועים על הגדר וסגרה את מעבר ארז לכניסת פועלים עזתיים לישראל.

חמאס ענתה היום במעשים: העימותים על הגדר נמשכים.
חמאס, שמכוונת בצורה אבסולוטית את המהומות
על הגדר ושולטת היטב בגובה הלהבות , אומרת לישראל סגירת המעבר נכון לרגע זה לא תפתור את המצב. וגם לא תקיפת מגדלי התצפית במזרח הרצועה על ידי צה”ל, כפי שאירע לפני שלושה ימים בתגובה להסלמה על הגדר.

אם מסתכלים בצורה הגיונית על הסיטואציה אפשר בהחלט להבין את הצעד בו נוקטת חמאס במשחק השחמט שלה. היא עושה עכשיו מו”מ על סכומים גדולים יותר מאשר ההכנסות שלה מכמה ימים של סגירת מעבר ארז לפועלים העזתיים.

ומה הלאה?

לישראל יש כלי נוסף במסגרת “הכלים הרכים” העומדים לרשותה: מניעת יצוא סחורות מהרצועה לישראל ולגדה וכן מניעת כניסת סחורות לרצועה.
ומעבר לזה משחקים כאן על זמן.

שני “הכלים הרכים” של ישראל: מניעת כניסת פועלים לישראל דרך מעבר ארז והיכולת לסגור את תנועת הסחורות מהרצועה ואליה, משפיעים יותר לאורך זמן. יש להם אפקט מצטבר.

בינתיים המצב על הגבול יכול להסלים עוד והרג של עזתיים על הגדר עלול לגרור שיגור רקטות והסלמה צבאית מצדה של ישראל.

שני הצדדים במשחק צ’יקן כדי לראות מי ימצמץ ראשון. חמאס הצליחה בסבבי עבר להוכיח שיש לה יכולת מו”מ טובה יותר מול ישראל כי היא מוכנה ללכת רחוק יותר, גם על חשבון אזרחיה. העזתיים ידועים בכושר הסתגלות גבוה במיוחד למצבים קשים…יש להם מוניטין בתחום(:

ישראל מחויבת יותר לרווחת אזרחיה ולכן ע”פ רוב לחיצה יותר במו”מ מול עזה. אפשר להניח, ע”פ ניסיון העבר, שישראל תנסה ללחוץ על קטר לחדש את התרומה הקטרית כדי לקנות שקט בעזה. עד לפעם הבאה. וחוזר חלילה.

Subscribe
Notify of
guest
4 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
סתם אחד

להתחיל לסגור להם את הברז לא יעזור כי זה רק יעצים את התגובה האלימה שלהם…
צריך אחת ולתמיד פתרון מדיני, לא יעזור כלום.

אבנר

מה יוצא לקטר מכל התרומות האלה, הם סתם נהנים לחלק דולרים?

Abuali

הם שולטים במוקדי כוח שונים ברחבי העולם. הישראלים רודפים אחריהם, האמריקאים רודפים אחריהם, חמאס רודפת אחריהם. אצלם המפתחות. כך הם הפכו לאחת המדינות המשפיעות במזרח התיכון. שים לב מי היה בתפקיד המתווך בין ארה”ב לאיראן בעסקת חילופי השבויים היום… הכל עבר דרך קטר.

גוטמן עופר

לנהל מו”מ ..
אצלנו לא יודעים לנהל מו”מ .. עלובים!
אין שכל .. אבל יש דאגות?
אצלנו לא יודעים לחצות מעבר חציה ..

דילוג לתוכן