אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

תמונת מצב חלב- הימים הראשונים שלאחר הסרת המצור.

מה קורה בחלב?
צירפתי כאן 3 מפות ברמות תקריב שונות:
1. מבט כללי מלמעלה.
2. מחוז חלב
3. אזור אלראמוסה, נקודת שבירת המצור.
מקרא מפות:
אדום – שטח בשליטת אסד ונאמניו.
צהוב – שטח בשליטת הכורדים (בעלי ברית אינטרסים עם משטר אסד).
ירוק – שטח בשליטת המורדים.

כפי שניתן לראות המורדים עודם אוחזים בשטחים אותם כבשו בסופ”ש האחרון, עת שברו את המצור.
המצב בחלב כעת אינו שקט, מטוסי קרב רוסים וסורים מפציצים בכל שעות היממה וגורמים להרוגים ופצועים בקרב האוכלוסייה האזרחית בחלב. כוחות נאמני אסד מנסים לכבוש את השטחים שהפסידו ויוזמים תקיפות מדרום לאלראמוסה בנסיון לאכוף מצור מחודש – בינתיים ללא הצלחה מצידם. המורדים מצליחים להדוף אותם.
דיווחים על לחימה קשה גם מערבית לחלב, במובלעת האסדית מדרום לכביש אלכאסטילו.
יחד עם זאת, בל נשכח כי המנהיג העליון של אירן, עלי ח’מינאי הכריז כי המערכה על חלב היא “אם כל המערכות” (ישראל קיבלה שינמוך 😄). המשמעות המעשית היא הטלת כוחות שיעים רבים אל המערכה. עפ”י הדיווחים כוחות שיעים נזעקים לחלב מכל קצוות המזה”ת. 2000 לוחמים שיעים מעיראק (אלחשד אלשעבי) הוטסו מעיראק ומוזרמים לאזור חלב. 400 לוחמי חיזבאללה, בהם “כוחות אלרדואן”-יחידת העילית של חיזבאללה, אותה הקים בעבר עמאד מורנייה, רמטכ”ל חיזבאללה שחוסל ב 2007, נשלחו אף הם למערב חלב.
המורדים מנגד מדווחים על הזרמה של כעשרת אלפים חיילים מטעמם לאזור חלב, כדי לבסס את שליטתם ולהרחיבה לשטחים נוספים.
בין לבין מתפרסמים דיווחים על הקלטות מן הרשת הטקטית של חיזבאללה, שפוצחה בידי המורדים ובה נשמעות הקלטות של שיחות בין אנשי חיזבאללה מיום הסרת המצור, בהן מספרים על נטישת כוחות אסד והמליציות השיעיות והעובדה שלוחמי חיזבאללה נותרו לבד במערכה מול המורדים ולכן כשלו בה. כמו כן אתרי מורדים מדווחים כי גופות לוחמי חיזבאללה רבים עודן מוטלות בשדות הקרב וכי החיזבאללה אינו יכול לפנותן. עפ”י הערכותיהם ספירת הגופות של חיזבאללה צפויה להאמיר בימים הקרובים, למרות השתקת העניין ומניעת פרסום דבר מותם של הלוחמים הרבים וזאת על רקע לחץ מבית, מלבנון, מאת בני משפחות הלוחמים של חיזבאללה שלא הצליחו ליצור קשר עם יקיריהם שנשלחו לקרבות בסוריה.
להערכתי אנו עומדים בפני סבב לחימה אלים במיוחד בתקופה הקרובה בחלב. אף אחד לא מוותר עליה בינתיים.
כפי שציינתי בפוסט קודם בעניין, אנשי ג’בהת אלנוצרה לשעבר, ג’בהת פתח אלשאם, החדשה, הם המרוויחים העיקריים מהסרת המצור שמסייעת רבות כלפי פנים ובעיקר כלפי חוץ, בשיפור תדמיתם בדעת הקהל הבינלאומית, זאת לאחר שגורמים בינ”ל בהם ארה”ב והאו”ם לא הכירו בהתנתקותם מאלקאעידה ועדיין מגדירים אותם כארגון טרור. כעת יהיה קשה לאמריקאים להצדיק פגיעה בהם, על רקע היותם משחררי המצור מעל 300 אלף אזרחי חלב.

Subscribe
Notify of
guest
0 תגובות
Inline Feedbacks
View all comments
דילוג לתוכן