אבו עלי אקספרס

חדשות, מבזקים ופרשנות על העולם הערבי

תימכו בערוץ

תגובה אמריקאית בשירות האיראנים / נדים קטיש

גם לו איראן הייתה ממליצה בעצמה לאמריקאיים על אופן התגובה (הרצוי מבחינתה) על המתקפה של “חזבאללה עיראק” (מיליציית “גדודי חזבאללה” העיראקית) על בסיס “אל-בֻּרְג’ 22” (Tower 22) האמריקאי, בה נהרגו שלושה חיילים על אדמת ירדן, לא יכלה התגובה האמריקאית להתאים יותר לאיראנים (מאשר זו שנבחרה).

אמנם תקיפות ממוקדות נגד פרוקסים איראניים בסוריה ובעיראק, כפי שאכן אירעו, היו (אפשרות התגובה) הסבירה ביותר, אך ההצהרות האמריקאיות שבאו לפניהן וגם לאחריהן, לפיהן וושינגטון “לא מעוניינת במלחמה עם איראן”, היו בגדר מתנה עבור האחרונה. הצהרות אלה הבהירו לאיראן כי לא חל שינוי בגישה האמריקאית ששמה את הדגש על התכתשות מול שלוחיה של טהראן, כתחליף למעורבות צבאית ישירה כנגדה.

זו זכותה של וושינגטון, כמובן, להמר על כך שהאסטרטגיה שלה תשים גבול להסלמה במזרח התיכון ותמנע את ערעור היציבות האזורית באופן שעלול להחיש את דרכה לעימות ישיר עם איראן. ואולם, הימור זה מדלג מעל לשאלה מרכזית והיא: מה איראן רוצה בפועל?

יתרה מכך, ההימור הזה מדלג מעל למה שאמור להיחשב כאינטרס משותף של ארה”ב ובעלי-בריתה הערבים והלא-ערבים באזור, בחזקת ‘מה שפוגע בכם נוגע גם לנו’, אפילו אם הדבר אינו נוגע לביטחון ולאינטרסים הישירים של ארה”ב.

ההימור על מניעת הסלמה והרחקת ערעור היציבות (האזורית), מתעלם מכך שמדיניות החוץ האיראנית מבטאת רצון ברור לביסוס הגמוניה אזורית, לצד הקמת עומק אסטרטגי בכל רחבי המזרח התיכון באמצעות מיליציות ושלוחות פרוקסי. מדיניות זו מוּנעת ממערך מורכב של שיקולים ביטחוניים ומניעים אידיאולוגיים. שהרי המשחק שאיראן משחקת במזרח התיכון הוא משחק מחושב, במסגרתו היא שואפת, באמצעות המיליציות הללו, לשפר את מעמדה באזור ולכפות את עצמה כשחקן מרכזי בסוגיות מדיניות וצבאיות-ביטחוניות, ראשית כל מול מתחריה המפרציים, ולאחר מכן מול ישראל וארה”ב. כמו כן, תמיכתה בפרוקסי מחזקת את תדמיתה כלפי פנים בתור “המגן” של המוסלמים בכלל, והשיעים בפרט, ומסייעת לה להציג את עצמה כמנהיגת המחנה המתנגד להשפעה המערבית (באזור).

מכאן שהשימוש של איראן בפרוקסי מעניק לה (מנופי) השפעה ביחסיה עם מדינות שונות, כגון: עיראק, סוריה, לבנון ותימן, ומספק לה פלטפורמה לקצירת יתרונות פוליטיים וכלכליים, המפוגגים בתורם את השפעת הסנקציות המערביות המושתות עליה, ולו באופן חלקי. כך, איראן מסוגלת להעמיד פנים שהיא המורווחת מהעימות המדיני והדיפלומטי עם ארה”ב.

זאת ועוד, באמצעות המיליציות הפרוסות במדינות השכנות, איראן מייצרת לעצמה אזור חיץ השומר עליה מפני האיומים של יריבותיה, ומשאיר את שדה המערכה נגדה מחוץ לגבולותיה.

אם כן, הרצון להימנע מהסלמה ומערעור היציבות באזור, מנוגד למטרות האיראניות המוצהרות, גם אם נצא מנקודת הנחה שארה”ב באמת רוצה להבטיח את שני הדברים הללו (מניעת הסלמה והתערערות היציבות במזרח התיכון).

לאמיתו של דבר, תקיפות כגון אלה האחרונות שספגו שלוחיה של איראן בתגובה לחסות האיראנית הישירה למתקפות העקובות מדם נגד האמריקאים, משרתות את איראן באופן ישיר ומחזקות שני נרטיבים שנראים תחילה מנוגדים האחד לשני, אך בפועל משלימים זה את זה.

1 – לאחר התקיפות (האמריקאיות-בריטיות) שהיו מהולות בחישוב (סיכונים) ובאזהרות רבות, איראן יכולה להתרברב ולנפנף בנרטיב שלה על כוחה הבלתי-מנוצח ועל הפחד של אויביה מפניה.

2 – לתקיפות אלה תפקיד מרכזי בחיזוק התפיסה הקונספירטיבית משל איראן וארה”ב משתפות פעולה מתחת לשולחן כנגד האינטרסים של מדינות האזור.

נראה שבשני המקרים גם יחד, אין גבול לתועלת שמשטר האייתוללות מסוגל להפיק. בין אם לחיזוק השיח האידיאולוגי המתנגד לקולוניאליזם ולמערב, ובין אם להשגת אינטרסים אסטרטגיים מעשיים, ובראשם החלשת המדינות שבחיקן פועלות המיליציות. כך, איראן מייאשת את העמים וההנהגות (במדינות בהן היא מתערבת) כתוצאה מהכרסום המתמשך בריבונות ובכבוד הלאומי שלהם, ומשכנעת אותם בכך שנגזר עליהם להיות קורבן תמידי הנתון לחסדי צמתי (האינטרסים) של הפוליטיקה העולמית.

אל מול הנאיביות האמריקאית שבאה לידי ביטוי בתגובה נגד המיליציות של איראן, איראן דווקא הפגינה מיומנות יוצאת דופן בהתמודדות עם הרגע (ההיסטורי) הזה. איראן הורתה לשלוחיה להכריז על הפסקת תקיפותיהם כנגד האינטרסים האמריקאים, כפי שבא לידי ביטוי בנוסח ההודעה של “חזבאללה עיראק”, ובה-בשעה הובילה קמפיין תעמולתי שמדגיש את עצמאותן של אותן המיליציות! כיצד יכול להיות הגורם שכפה את עצירת התקיפות (כנגד האמריקאים) נקי מאחריות להחלטה לפתוח בתקיפות הללו מלכתחילה?

Subscribe
Notify of
guest
2 תגובות
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
רמי
רמי
3 days ago

אז אנחנו הפרוקסי של ארהב ,

דני
דני
3 days ago

למעוניינים, קישור לכתבה באנגלית:
https://english.aawsat.com/opinion/4837036-american-retaliation-serves-iran

אבו עלי, מצויין שאתה מביא קרדיט, אבל אני מאמין שיש ערך רב בקישור למקור – מעריך וסומך עליך, אבל מעדיף את האפשרות לאמת עצמאית כשאפשר

דילוג לתוכן